Панорама

Незвичну версію знаменитої п’єси Вільяма Шекспіра «Макбет» показав глядачам незалежний театральний проект «THEATRUM MUNDI» в Чернігівському міському палаці культури 31 травня.

Цього разу історію про кривавого шотландського вождя, який прагнув стати королем, сильно осучаснили. Там тільки двоє персонажів, а решта героїв взаємодіє на сцені за допомогою… вайберу, скайпу, комп’ютера та соцмереж.

Постановка за шекспірівськими мотивами свого часу стала одним із переможців конкурсу творчих проектів «Креативне місто», започаткованого благодійником і народним депутатом Сергієм Березенком. Торік ідея навіть отримала премію – 30 тисяч гривень. Тривалий час про проект не було нічого чутно, бо його автори перебували у творчому пошуку. Майже рік пішов на те, щоб перейти від планів до дій, каже актор і продюсер вистави Микола Бичук.

Дмитро Мамчур

«Ми разом із драматургом Дмитром Мамчуром створювали відповідну адаптацію п’єси, – каже він. – 17 разів це все перероблювали. От тому в нас і вийшов «Макбет-17». Ми навіть це число взяли в назву».

Режисером проекту став відомий у Чернігові режисер Євген Сидоренко. Але вистава була б неповною без леді Макбет. Тож удвох чоловіки довго думали, кого б запросити на цю роль. Адже шекспірівська постановка тут дуже незвична. І, врешті-решт, на цю роль запросили молоду акторку з Чернігівського облдрамтеатру Ганну Ярову.

Декорації для творчої колаборації розробляв відомий чернігівський художник Артем Сиворакшин. Тут теж довелося пововтузитися, зауважує продюсер проекту.

Єдине, що лишили первісним, авторським, – текст. Але й тут змінили відчуття часу в ньому.

«Ми додали сучасності. Бо в нинішньому світі тодішнє прочитання твору виглядає дивно. Тож ми додали гаджетів. Наприклад, у нас Макбет спілкується із шотландськими вождями за допомогою… відео-конференції по скайпу», – розповідає продюсер.

Інша яскрава «фішка» – замість звичних відьом-жебрачок постають телеведучі, такі собі новинні оракули сучасності. Задля цього довелося навіть залучати працівників чернігівського телебачення. Ця сцена знімалася окремо й під час вистави демонструвалася в запису.

Попри всі побоювання, 31 травня зал у Міському палаці культури виявився заповненим. Подивитися на Макбета з вайбером прийшло не менше сотні людей. Чернігівцям п’єса сподобалася.

Валентина Шепелюк ділиться своїми враженнями як глядачка: «На виставу йшла з острахом. Боялася, що в гонитві за сучасністю молоді люди так «перекроять» англійського драматурга, що мама рідна не впізнає, а, шукаючи нові форми та втілюючи їх на сцені, зроблять із вистави балаган, як це часто буває. Тому перші репліки слухала напружено й перелякано. Але ж, чорт забирай, вистава вдалася! Сказати, що вона сподобалася, – не сказати нічого. Вона мене захопила. Це було щось неймовірне Деякі сцени просто підкорили, заінтригували. Я не літературний критик, а проста пересічна глядачка, яка любить театр і все, що з ним пов’язане. Тому не буду тут проводити «розбір польотів», аналізувати акторську гру, режисерські знахідки й таке інше. Це просто моє сприйняття, мої емоції. Дякую».

Що цікаво, п’єса середньовічного англійського драматурга Вільяма Шекспіра в Україні інсценізується вельми нечасто. Ще рідше хтось із вітчизняних режисерів наважується на її новаторське прочитання. Тож у цьому плані Чернігів виявився фактично попереду цілої країни.

Сергій Березенко теж сподівається, що матиме нагоду переглянути твір у цій модерній обробці.

«Бути тим, хто дає путівку в життя прекрасним проектам, – неймовірне відчуття, – говорить нардеп. – Так сталося, що в мене по життю складається чудова співпраця з театральними митцями: знаменитим на всю Україну режисером Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, письменницею Марією Матіос, за творами якої вже поставлено чимало вистав, тепер от маю і чернігівський досвід. Сподіваюсь, що хлопці Євген Сидоренко та Микола Бичук не зупиняться на цій роботі. І за нею будуть нові, ще кращі, креативніші. Я їм щиро цього бажаю. Вони варті бути успішними, знаменитими і прославляти собою Чернігів».

Микола Бичук – двічі лауреат конкурсу робіт «Креативне місто». Також грошовий грант виграла ще одна його ідея – фільм про відомого українського письменника Михайла Коцюбинського. Тут теж є своя історія успіху: 20 травня в кінотеатрі «Мультиплекс» у Чернігові відбувся показ стрічки «Таємниця», присвяченої таємному роману літератора з його музою Олександрою Аплаксіною

Top