Панорама

ІЗ 17 ВЕРЕСНЯ ПАТРУЛЬНІ ПОЛІЦЕЙСЬКІ ПРАЦЮВАТИМУТЬ ІЗ ЕЛЕКТРОННОЮ БАЗОЮ ДАНИХ, ДЕ ВКАЗАНІ ВСІ БОРЖНИКИ ЗА АЛІМЕНТАМИ. ЩО ЦЕ ОЗНАЧАЄ? ЯКЩО ВОДІЯ ЗУПИНЯЮТЬ ПАТРУЛЬНІ, ТО РАЗОМ ІЗ ДОКУМЕНТАМИ ПЕРЕВІРЯТИМУТЬ ЙОГО І ПО БАЗІ БОРЖНИКІВ. У ЛЮДИНИ, ЯКУ ЧЕРЕЗ ЗАБОРГОВАНІСТЬ ПОЗБАВИЛИ ПРАВА КЕРУВАННЯ АВТО, ПОЛІЦЕЙСЬКІ ОДРАЗУ Ж ЗАБИРАТИМУТЬ ВОДІЙСЬКІ ПРАВА І СКЛАДАТИМУТЬ АДМІНІСТРАТИВНИЙ ПРОТОКОЛ. ПІСЛЯ ЦЬОГО ЛЮДИНА МАЄ СПЛАТИТИ БОРГ, ШТРАФ, ПОВТОРНО ЗДАТИ НА ПРАВА І ЛИШЕ ПІСЛЯ ЦЬОГО ОТРИМАЄ ВОДІЙСЬКЕ ПОСВІДЧЕННЯ. ЗА НЕСПЛАТУ АЛІМЕНТІВ – ПЕНЯ І В’ЯЗНИЦЯ

Із 29 серпня набула чинності друга черга пакету законів про посилення покарання за несплату аліментів. Для батьків, які не сплачують аліменти більше року, борг буде автоматично збільшуватися на користь дитини: +20% – за борг понад 1 рік; +30% – за борг понад 2 роки; +50% – за борг понад 3 роки.

Головною метою новацій є максимальний захист прав дитини на розвиток, виховання, спільну опіку обох батьків. Крім того, розміри аліментів підвищилися до прожиткового мінімуму дитини відповідного віку. Із 1 липня для дітей до 6 років прожитковий мінімум – 1559 гривень, а від 6 до 18 років – 1944 гривні.

Також введено необхідність подавати довідку про відсутність заборгованості понад півроку для претендентів на державні посади, скорочено термін, після якого вводяться обмеження для боржників. Раніше безробітних боржників за аліментами важко було змусити працювати на користь своїх дітей. Однак недавно були прийняті жорсткіші норми: неплатнику аліментів, який ухиляється від роботи, може загрожувати в’язниця.

«Якщо в людини є борг за аліментами за 4 місяці (раніше було 6 місяців), то обов’язково складається протокол, який направляється до суду, – пояснює керівник Управління державної виконавчої служби Сергій П’ятниця. – У свою чергу суд ухвалює рішення про суспільно корисні роботи до 360 годин, виконання яких контролюється. Усі зароблені під час цих робіт кошти у 100% розмірі перераховуються дитині. Раніше, якщо людина ухилялася від цих робіт, то як покарання було передбачено адміністративний арешт до 15 діб. А нині судом призначається арешт до 10 діб, плюс людина має все ж таки відпрацювати ці години. Якщо боржник не ходить на роботи або несумлінно працює, його можуть позбавити волі терміном до 2 років. Це означає реальний строк у тюрмі. Там він буде працевлаштований і всі зароблені кошти перераховуватиме дитині. В області вже відпрацювали на суспільно корисних роботах 26 осіб. Понад 60 тисяч гривень ці боржники перерахували на користь своїх дітей».

Змінилися і правила виїзду за кордон за наявності боргу зі сплати аліментів. Відтепер один із батьків може вивезти дитину без нотаріальної згоди іншого в разі надання довідки про наявність заборгованості зі сплати аліментів за 4 місяці. Для дітей з інвалідністю – за 3 місяці. Дозволяється виїзд дитини за кордон без нотаріально завіреної згоди іншого з батьків, якщо термін перебування не перевищує 1 місяць.

ЧИ МОЖНА ВИЇХАТИ БЕЗ ДОЗВОЛУ ОДНОГО З БАТЬКІВ, КОЛИ БОРГУ НЕМАЄ?

Законом передбачено можливість для батьків та матерів безперешкодно виїхати з дитиною за кордон строком до 1 місяця для відпочинку, лікування, змагань чи навчання. Більше того, урівняно в правах обох батьків. Тобто з дитиною може виїхати як той із батьків, із ким живе дитина, так і той, хто живе окремо. Однак для цього слід виконати певні умови: той із батьків, із ким після розлучення залишилася дитина, сам вирішує питання про її виїзд за кордон на термін не більше місяця. Той із батьків, із ким дитина не проживає, повинен не мати заборгованості зі сплати аліментів. Тоді він має отримати нотаріально завірену згоду другого з батьків. Якщо ж він її не отримує в 10-денний строк, то має право звернутися до суду. За скороченою процедурою суддя розглядає заяву та може надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків. Тож при виїзді з України прикордонникам треба буде показати згоду другого з батьків на вивезення дитини або відповідне рішення суду.

ЧИ Є ПОКАРАННЯ, ЯКЩО ДИТИНУ ВИВЕЗЛИ НЕ НА МІСЯЦЬ, А НА ДОВШЕ?

Щоб збалансувати права й обов’язки батьків, для порушників установлено реальну відповідальність. За умисне порушення місячного строку встановлена адміністративна відповідальність – штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів, а це від 1700 до 3400 гривень. Окрім цього, такі батько чи матір втрачають на наступний рік право виїзду за кордон із дитиною. Після запровадження нововведень працівники Державної виконавчої служби обійшли туристичні агенції міста і провели там консультації

Top