Панорама

Науковий парк під назвою «Центр оборонних технологій» планують відкрити вже до кінця 2018 року в Чернігові. Він має бути першим в Україні. На нараді в облдержадміністрації цей проект підтримали як чиновники й керівники оборонних підприємств, так і науковці.

У роботі парку зацікавлені, передусім, оборонні підприємства та установи, які займатимуться його створенням. Головна мета проекту – розвиток науково-технічної та інноваційної діяльності в галузі оборони.

«Центр оборонних технологій» має стати базою для проведення натурних випробувань дослідних зразків озброєння і військової техніки (ОВТ), крім цього, там хочуть здійснювати конструкторський супровід розробок і впровадження нових зразків ОВТ.

«Створення наукового парку дасть змогу ефективно поєднати виробничі та наукові можливості засновників, забезпечити кваліфікований інформаційно-методичний і правовий супровід, надати патентно-ліцензійну допомогу, зекономивши при цьому значні фінансові ресурси. У цілому це стане великим кроком у розвиткові України як виробника високотехнологічної продукції оборонного і подвійного призначення та в просуванні такої продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках», – сказав в. о. заступника начальника з наукової роботи Державного науково-випробувального центру ЗСУ Анатолій Павленко.

У провідних країнах світу давно ефективно працює мережа наукових парків. За інноваціями та розробками інвестори, як правило, звертаються саме туди, а не до університетів.

В Україні нині діють 23 наукові парки. Усі вони на законодавчому рівні підтримуються державою і мають низку пільг. Однак досі не створено жодного парку в галузі оборонної промисловості.

Зважаючи на сьогоднішні реалії та війну, створення такого парку на Чернігівщині було б дуже актуальним і корисним.

До 2020 року українська армія має перейти на стандарти НАТО, однак відповідної бази підприємства оборонного комплексу для цього немає. Саме тому виконавчий директор Ліги оборонних підприємств України Олег Брюшковський наголосив на необхідності якнайшвидшого старту діяльності «Центру оборонних технологій».

«В Україні відчувається диспропорція між науково-технічним потенціалом оборонних підприємств і можливостями впровадження їхніх інновацій у життя. Без належної сертифікації продукції вихід України на закордонні ринки цього напрямку неможливий. Отримання відповідних сертифікатів за кордоном – непомірний фінансовий тягар для українських підприємств. Тому цей вид діяльності має бути організований у «Центрі оборонних технологій».

Відповідне обладнання можна залучити для цього на умовах інвестицій. Маємо показати світу, що ми сучасна аерокосмічна держава, а не суто сільськогосподарська, – переконаний віце-президент Асоціації виробників озброєння та військової техніки, співголова правління «Українська оборонна та безпекова промисловість» Євген Рокицький.

Для розміщення центру Чернігівщина підходить якнайкраще, адже тут і в сусідніх регіонах (на Сумщині та Київщині) працює чимало підприємств аерокосмічної галузі.

Цю думку підтримав і гендиректор ПАТ «ЧеЗаРа» Анатолій Свириденко, зауваживши, що створення наукового парку дасть можливість повніше використовувати потенціал регіону. Він звернув увагу на ще один можливий вид діяльності наукового парку: розроблення нових державних стандартів, адже чимало підприємств і досі вимушені працювати за стандартами радянського зразка, які застаріли.

Участь в обговоренні питання взяли: головний конструктор Мі-2МСБ АТ «Мотор Січ» Дмитро Головін, проректор Чернігівського національного технологічного університету Володимир Казимир, керівник підрозділу воєнно-наукового управління Генерального штабу ЗСУ Борис Москалик.

Підсумував розмову заступник голови облдержадміністрації Сергій Сергієнко: «Що ми маємо зараз? З одного боку – Державний науково-випробувальний центр Збройних сил України, який улітку поточного року перейде в статус наукового інституту. З іншого боку – підприємства, що не лише випускають необхідне ЗСУ озброєння, а й готові освоювати нові напрямки військового виробництва. Обидві ці сторони надзвичайно зацікавлені у створенні наукового парку, який відкриє можливості для впровадження інновацій. Тож пропоную всім зацікавленим установам уже найближчим часом подати в ОДА пропозиції про участь у засновництві парку.

Облдержадміністрація підготує звернення до Міністерства оборони України та подання до Міністерства освіти і науки. Маємо надію, що «Центр наукових технологій» буде створено вже до кінця поточного року»

Top