Панорама

КІНЕЦЬ ЧЕРВНЯ ЦЬОГО РОКУ ПРИНІС ЗЛИВИ Й ГРОЗИ, А ЧЕРНІГІВ ПОТРАПИВ У САМІСІНЬКИЙ ЦЕНТР ЦИКЛОНУ: ЧЕРЕЗ ІНТЕНСИВНІ ОПАДИ 29–30 ЧЕРВНЯ В МІСТІ ПІДТОПИЛО БЛИЗЬКО СОТНІ ЖИТЛОВИХ БУДИНКІВ І УСТАНОВ. РЯТУВАЛЬНИКИ ЕВАКУЮВАЛИ 16 ЛЮДЕЙ, ТРЬОХ ДОВЕЛОСЯ ГОСПІТАЛІЗУВАТИ. ЗАГАЛОМ У ВОДІ ОПИНИЛИСЯ ПОНАД 20 ВУЛИЦЬ ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ, ЯКІ ПЕРЕТВОРИЛИСЯ НА РІЧКИ.

Кадри підтоплення Чернігова вражають. Соціальними мережами в Інтернеті поширилися фото й відео затоплення автостоянки на вулиці Небаби: навіть мікроавтобуси та вантажівки опинилися майже повністю у воді – виднілися лише дахи автівок, яких там було близько 60.

Затопило й сусідні приватні будинки, розташовані в низині, – рівень води сягав півтораметрової глибини. Без електрики через зливу залишилася вулиця Стрілецька. А в одному з приватних будинків навіть упала стіна – фундамент підмило потоком води. На боротьбу з наслідками негоди кинули чималі сили як рятувальників, так і комунальних служб. Залучили навіть резервні сили Чернігівського, Куликівського та Ріпкинського районних підрозділів ДСНС.

30 червня була складна ситуація на об’єктах КП «Чернігівводоканал». Дощові води потрапили в каналізацію, сталося підтоплення каналізаційних насосних станцій. Затоплено приймальні, відділення КНС № 1, підтоплені КНС № 4 (Гомельське шосе), № 7 (вул. Орловська), № 16 (вул. Попова). Витоків каналізаційних стоків на поверхні не виявлено. Із деякими об’єктами відсутній був зв’язок.

Того ж дня, у суботу, у Чернігівській міській раді зібралася комісія з ліквідації надзвичайної ситуації під керівництвом заступника міського голови Андрія Черненка. Начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення Чернігівської міської ради Григорій Годун повідомив, що лише в ніч із 29 на 30 червня у місті випала понад місячна норма опадів – 72 мм.

Очевидці стверджують, що вода прибувала дуже швидко: «Я вийшла в магазин, а повернутися додому вже не змогла, – говорить мешканка будинку на вулиці Декабристів Тетяна. – У будинку води було вище пояса, підтопило всі меблі, побутову техніку».

«Наш будинок затопило настільки швидко, що дітей довелося виносити на плечах і передавати на сушу через вікно, – розказує постраждалий Микола Новіков. – Усередині все плавало! Діти ховалися від води на диванах».

76-річна чернігівка Ганна Пістонова, що живе на вулиці Декабристів, 6, стверджує: такий потоп вона бачила вперше за все своє життя. Від великої води жінка рятувалася на даху сараю.

«Недавно купила курей – усі потонули, – жаліється Ганна Степанівна. – У будинку жахіття: все підтоплене, шпалери відстають від стін».

Того ж дня на вулиці Декабристів установили намет, у якому надаватиметься допомога всім, хто постраждав від негоди. Усі охочі можуть приходити в намет, де їм запропонують обігрів, чай і бутерброди. Крім того, у ньому з ранку до вечора чергуватимуть представники міської ради та рятувальники. КП «Чернігівводоканал» організував підвезення питної води.

Найбільше затопило вулиці Кленову, Кільцеву, Лісковицю, Текстильників, Декабристів. Під вечір стало зрозуміло, що мешканців двох будинків на вул. Декабристів, 8 і на вул. Текстильників, 23 (приблизно 50 людей) треба терміново відселяти, адже залишатися в оселях їм небезпечно.

Зокрема в двоповерховому будинку на Текстильників, 23 пішли тріщини по стінах. Вільні помешкання, куди переселили чернігівців, знайшли в гуртожитках Будівельного ліцею на вул. Івана Мазепи, 70 і на просп. Перемоги, 183 в будинку «Чернігівського навчально-реабілітаційного центру № 2» Чернігівської міської ради.

Через затоплення будинків постраждалі втратили навіть речі першої необхідності, тому серед небайдужих чернігівців було організовано збір необхідних речей та одягу. Місто ж узяло на себе організацію триразового харчування постраждалих, яке забезпечує комунальне підприємство «Шкільне».

Щодо пошкодженого будинку на Текстильників, то для його обстеження була створена спеціальна комісія. У цьому будинку встановили 8 «маяків» на трьох стінах – там, де є тріщини.

«Маяк» – метод, коли прибирається штукатурка, стіна розкривається до цегли й на місце тріщини наноситься гіпс.

Фахівець ТОВ «МайасСілтумс» зобов’язаний двічі на день перевіряти їх стан і фіксувати спостереження. Щоб побачити, розкриваються ці «маяки» чи ні, потрібно мінімум три дні, – розповів заступник Чернігівського міського голови Олександр Атрощенко. – Коли дощі припиняться, буде здійснено шурфування всередині будинку. Воно дасть змогу дослідити стан фундаменту, у тому числі фундаменту колон під будинком, що утворює так звану «сітку».

Кілька з них розкопають і подивляться стан фундаменту саме під ними. Зараз там для цього проводять підготовчі роботи. Офіційний висновок експерта буде тільки після того, як зроблять шурфування».

Поки що фахівці роблять лише попередні рекомендації: зробити водовідведення від будинку, підняти відмостку тощо. Люди не зможуть повернутися до своїх осель, як мінімум, до офіційного з’ясування стану безпечності будівлі.

ЛІКАРНІ Й АРХІВ – ТЕЖ У ВОДІ

Злива наробила шкоди й нанесла збитків не лише приватним будинкам, а й медичним закладам. Через підтоплення підвалів Чернігівської міської поліклініки № 3 та міської лікарні № 1 намокли електрощитові, тому із суботи в медичних закладах відсутня електрика.

«Унаслідок підтоплення відсутня електрика, через це поки що ми не можемо надавати населенню послуги, які потребують підключення до електроенергії, зокрема рентген, здавати будьякі аналізи крові. На УЗД за потреби ми посилаємо в інші корпуси лікарні, туди, де є електрика. Станом на 2 липня щитові ще вологі, тож ми їх не підключаємо. Орієнтовно в повноцінному режимі поліклініка запрацює з вівторка», – розповів керівник міського управління охорони здоров’я Владислав Кухар.

В обласній бібліотеці ім. В. Короленка, що в центрі Чернігова, затопило підвал, де знаходиться архів. Воду зі сховища відкачували рятувальники. Через зливу помічено зсув ґрунту в історичні зоні – на Валу, на пагорбі під гарматами, і тріщину на Болдиній горі. Міська рада повідомила, що схили Валу, Болдиних гір, підніжжя Єлецького монастиря 1–2 липня оглядають на предмет пошкодження водою працівники комунальних підприємств.

КП «Зеленбуд» Чернігівської міської ради, що обслуговує зелені зони міста, разом з управлінням ЖКГ опрацьовують можливі шляхи вирішення проблеми підмивання схилів і способи їх укріплення. КП «Зеленбуд» залучатиме проектанта й підрядника, щоб не просто засипати промоїни землею, а правильно вдосконалити там систему водовідведення, аби більше такого не повторювалося.

Велика вода змила й пісок, який укривав берегову лінію Десни на території міського пляжу «Золотий берег». Нині зона відпочинку зруйнована, і підійти до води складно по всій береговій лінії.

ЧИНОВНИКИ РАХУЮТЬ ЗБИТКИ, ЛЮДИ ЧЕКАЮТЬ КОМПЕНСАЦІЇ

Із понеділка, 2 липня, у Чернігові почали рахувати збитки, завдані негодою. Протягом тижня працюватиме комісія, яка визначить і збитки громадян, що спричинила стихія. Також будуть зроблені технічні висновки щодо недоліків мереж і шляхів їх усунення. Постраждалі чернігівці зможуть отримати компенсацію завданих збитків лише після оголошення надзвичайної ситуації в місті. 2 липня міська влада Чернігова визнала негоду надзвичайною ситуацією місцевого рівня. За це рішення проголосували на черговій нараді в Чернігівській міській раді. Таке рішення дасть можливість потерпілим відшкодувати завдані збитки з міського бюджету, бо нині не існує іншого шляху для чернігівців отримати компенсації за втрачене майно.

Чернігівці, які потерпіли від зливи, мають звернутися з відповідною заявою до міської ради. Крім того, при Новозаводській і Деснянській районних радах працюють спеціальні комісії, які реагують на звернення громадян і вивчають їх. Якщо буде доведено, що житловий будинок пошкоджений не з вини власника, акт обстеження передадуть до міської ради.

«До складу нашої комісії входять, зокрема, і архітектори, і працівники ЖКГ, – розповідає голова Деснянської ради Володимир Грецький. – Комісія вивчає і описує всі пошкодження, які сталися внаслідок негоди, наприклад, обвалені стіни, відклеєні шпалери тощо. Якщо майно пошкоджене не з вини власника будинку, то акт ми передаємо до міської ради, а там мають вирішувати долю компенсації. Нині ця процедура законодавчо не узгоджена, бо поки що відсутній механізм, як нараховувати людям так звані кошти за «збитки».

ЧИМ ДОПОМОГТИ ПОСТРАЖДАЛИМ?

Для допомоги постраждалим у Чернігові організували спеціальний пункт. Він розташований на проспекті Перемоги, 183 (Чернігівський навчально-реабілітаційний центр № 2) і працює від 09.00 до 17.00. Постраждалі потребують таких речей першої необхідності, як постільна білизна, засоби гігієни (шампунь, мило, зубна паста тощо), одяг і взуття (для дітей і дорослих в охайному стані). Приймають і харчі, зокрема крупи та макаронні вироби, цукор, борошно, чай і каву, печиво, солодощі, варення, джеми, повидло фабричного виробництва, олію, рибні та м’ясні консерви, овочеву консервацію фабричного виробництва, овочі (картопля, буряк, морква), фрукти (яблука, апельсини), сухофрукти, бобові, горіхи. Також для впорядкування осель після затоплення необхідні пральні порошки, мийні засоби для підлоги, килимів, вікон тощо. Для підвезення великої кількості речей надають транспорт. Контактні телефони: 097-132-94- 32, 063-98-98-111 – Андрій Миколайович

Top