Панорама

Тренінг «Судова реформа: як громадськості впливати на місцях» минулого тижня провів у Чернігові рух «ЧЕСНО» в межах кампанії «Фільтруй суд!».

Під час заходу представники руху наводили приклади інструментів громадського контролю судової реформи, представили джерела й алгоритми пошуку інформації про суддів (державні та громадські реєстри, декларації), способи її опрацювання і використання.

Вони докладно розповіли про термін «суддівська недоброчесність», про те, чому і як це поняття виникло в країні, механізми боротьби з нею, а також презентували профайли на суддів, розміщені на сайті своєї організації.

У профайлах зібрана інформація з відкритих джерел про кар’єру, сумнівні судові рішення, статки, родинні зв’язки, причетність до корупційних справ та інші дані, які дають змогу робити висновки про доброчесність судді. Служителів Феміди, які порушили щонайменше один критерій доброчесності, у «ЧЕСНО» вважають недоброчесними та помічають у профайлах чорним часником.

Нині з понад п’яти тисяч представників суддівського корпусу країни сформовані профайли на 954-х. У першу чергу рух проаналізував суддів першої інстанції Києва, нового Верховного суду і поступово наповнює базу даними про служителів Феміди з регіонів, у тому числі з Чернігівщини.

Як приклад активісти руху представили результати аналізу суддів Апеляційного суду Чернігівської області за критеріями доброчесності. За їхніми даними, недоброчесними ніби є 12 (або 46%) із 26 суддів.

Зокрема 11 із них начебто мають непрозорі статки, 1 ніби причетний до ухвалення сумнівного рішення і порушення прав людини.

Під час практичної частини тренінгу 24 учасники заходу розділилися на групи й застосували нові знання для пошуку інфор- мації про суддів. Одна з груп отримала завдання – резонансну справу «Суд над суддею», у якій ішлося про тогорічну постанову судді Новозаводського суду Юрія Овсієнка стосовно свого колеги з Деснянського райсуду Ліни Карапути.

Проти останньої працівники Департаменту захисту економіки Національної поліції склали протокол про правопорушення, пов’язане з корупцією. Згідно з документом, суддя невчасно повідомила про суттєві зміни в майновому стані – про отримання спадщини.

Після слухання сторін процесу та свідків суд вирішив визнати Ліну Карапуту невинною і закрив справу «за відсутністю складу правопорушення».

Ознайомившись із завданням, учасники групи знайшли цю справу в мережі Інтернет, ідентифікували суддю, який виніс рішення. Використовуючи державні реєстри та інші відкриті джерела, вони сформували на Юрія Овсієнка та Ліну Карапуту досьє. Зокрема дізналися про їхні суддівські кар’єри, майнові декларації, участь у розгляді інших резонансних справ, декларації доброчесності та родинних зв’язків. Далі представники групи презентували кейс і суддівські досьє іншим учасникам тренінгу, які у свою чергу доповіли про виконання своїх завдань. Задля закріплення знань кожен із учасників заходу отримав від руху «ЧЕСНО» путівник громадського активіста «Право на доступ до суду» і список корисних ресурсів для пошуку інформації.

Автор: Мирослав Козаченко

Top