Панорама

Кінологи Роман Конопацький та Дмитро Страдомський з Кінологічного центру поліції Чернігівської області розказали про те, як собак навчають пошуковій роботі та тренують знаходити вибухівку і наркотичні речовини.

“В залежності від характеру, темпераменту та поведінки собаки ми визначаємо майбутній напрямок її роботи. Спочатку собак тренують в ігровій формі – улюблений м’ячик чи іграшку ховають у різних місцях, а тварина має знайти річ за запахом. Свою знахідку вона «позначає» – сідає чи лягає. Якщо готуємо собаку до пошуку вибухових речовин, навчаємо її позначати знахідку спокійно, не торкаючись предмета і не гавкаючи, аби не спричинити вибух. Коли ж собака навчена шукати наркотики, може поводитись навпаки — голосно гавкати, дряпати предмет”, – каже Роман Конопацький, який працює зі спанієлем Джеком, що спеціалізується на пошуку вибухових речовин та зброї.

Після того, як собака успішно навчиться знаходити свою іграшку, кінологи переходять до складнішого завдання. До захованої іграшки додають імітатор – запах вибухівки, або наркотиків. Роблять це за допомогою ватного тампона, який просочується хімічною речовиною з відповідним запахом.

“Після чого завдання остаточно ускладнюємо: ховаємо тільки імітатор запаху, без іграшки, і поступово зменшуємо інтенсивність запаху”,  – пояснює Роман.

Поліцейський Дмитро Страдомський повністю спростовує міф про те, що пошукових собак нібито тренують, даючи їм у їжу наркотичні речовини. Прихильники цього міфу твердять, що нібито тільки у такий спосіб собака легко розпізнаватиме наркотики.

“Це абсолютна неправда, – наполягає Дмитро Страдомський. –Розповідають, що під час військових дій в Афганістані собакам робили ін’єкції наркотиків. Ймовірно, звідти міф і пішов. Однак нині кінологи ніколи не застосовують цей варварський метод. Для того, щоб знайти наркотичні речовини, тварині цілком достатньо вивчити їх запах. За такою ж схемою ми привчаємо собак шукати вибухівку, зброю, будь-які предмети чи людей. Ця схема є загальноприйнятою серед усіх кінологів і щодня в роботі доводить свою ефективність”

Top