Панорама

Небезпечніша за кір, хвороба з дуже високою смертністю – так описують дифтерію лікарі. Це гостре інфекційне захворювання передається повітряно-крапельним шляхом, рідше – через предмети, такі як посуд чи іграшки.

Прояви дифтерії – біль у горлі, підвищена температура, наліт на “мигдалинах”, осиплість голосу, температура – можуть нагадувати ангіну та інфекційний мононуклеоз.  Крім блокування дихання, дифтерія може викликати інфекційно-токсичний шок, пошкодження серцевого м’яза, ураження нервової системи, легеневу інфекцію.

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, минулого року на дифтерію захворіло 10 людей. В Україні вкрай низький рівень вакцинації. Щеплення від дифтерії мають менш як 70% дітей і ще менше дорослих. Українців закликають прийти до сімейного лікаря і зробити щеплення, це безкоштовно. За даними МОЗ, в Україні є вдосталь вакцин – 2 млн доз вакцин від дифтерії для дітей і 6 млн доз для дорослих.

Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. Згодом проводиться ревакцинація у 18 місяців та у 6 років вакциною АДП, наступне щеплення у 16 років — вакциною АДП-М. Далі необхідно вакцинуватися повторно кожні 10 років. Тобто, якщо останнє щеплення проти дифтерії було в 16 років, наступне потрібно зробити у 26. І так далі кожні десять років.

Якщо ви вже дорослі, але не були раніше вакциновані, або у вас немає записів про щеплення, то для захисту від дифтерії та правця необхідна триразова вакцинація АДП-М, кажуть лікарі. Для дорослих між першим і другим щепленнями інтервал має бути не менше 30 днів та шість місяців – між другим і третім щепленнями.

Таке небезпечне захворювання, як дифтерія, краще запобігти, ніж лікувати. Адже при захворюванні без негайного введення сироватки близько 50% хворих можуть померти. І навіть з сироваткою залишається ризик смерті до 20%, описують серйозність цієї хвороби у МОЗ. Раніше антидифтерійна сироватка в Україні була, але її термін придатності закінчився ще у травні 2019 року

Top