Панорама

НА СЬОГОДНІ В ЧЕРНІГІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ДІЮТЬ 447 ЗАКЛАДІВ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ – 244 ДИТЯЧІ САДКИ, 134 – ЯСЛА-САДКИ І 69 НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИХ КОМПЛЕКСІВ. МАЙЖЕ ДВІ ТРЕТИНИ З НИХ РОЗТАШОВАНІ В СІЛЬСЬКІЙ МІСЦЕВОСТІ. ЩОРАНКУ НАЗВАНІ ЗАКЛАДИ ЗУСТРІЧАЮТЬ 30791 НАЙМЕНШОГО МЕШКАНЦЯ ОБЛАСТІ, ПРИЧОМУ 176 ІЗ НИХ – ЦЕ ДІТИ З ЧИСЛА СІМЕЙ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ.

Як повідомляє Управління освіти і науки Чернігівської ОДА, порівняно з минулим роком збільшився відсоток охоплення дошкільною освітою дітей від 3 до 6 років до 96,3% (у 2017 році — 94,9%). Також цього року запрацювали дві додаткові групи на базі наявних дитсадків у Іванівській об’єднаній територіальній громаді та в Ніжині. Продовжується робота з організації інклюзивного навчання – у 13 закладах дошкільної освіти створено 17 інклюзивних груп.

До кінця 2018 року заплановано відкрити ще 9 закладів дошкільної освіти в Ніжинському, Прилуцькому та Чернігівському районах, а також у Козелецькій, Носівській, Іванівській, Михайло-Коцюбинській об’єднаних територіальних громадах та Ніжині.

Ще 10 додаткових груп на базі наявних закладів запрацюють у Бахмацькому та Новгород-Сіверському районах, а також у Батуринській, Бобровицькій, Новобасанській, Вертіївській, Височанській, Кіптівській та Остерській ОТГ.

Вихованням і навчанням дошкільнят займаються близько 3,7 тис. педагогічних працівників (99% із них – жінки), серед яких 2,5 тис. – виховательки, 119 – практичні психологи, 114 – виховательки-методистки.

Роботу закладів забезпечують приблизно 4,6 тис. працівників технічного персоналу. Нині в країні, за даними Міністерства освіти і науки України, діють 14,9 тис. закладів дошкільної освіти, які відвідують 1,3 млн дітей. За кількістю закладів попереду сільська місцевість, а за кількістю місць – міські поселення.

Останніх сім років охоплення дошкільною освітою дітей коливається від 64 до 66% від усіх дітей відповідного віку (53–57% – у містах, 41% – у сільській місцевості). Зберігається тенденція до перевантаженості дошкільних навчальних закладів: у середньому по Україні на 100 місць у ДНЗ претендують 112 дітей, найбільше перевантаження спостерігається у Львівській, Волинській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях. Проблема криється в занепаді інфраструктури в 1990-х роках і в частковому виведенні будівель дитсадків з експлуатації.

Економічне зростання і підвищення рівня народжуваності, якими позначені 2000-ні роки, не супроводжувалися розбудовою інфраструктури. Перебування дитини в комунальному ДНЗ передбачає плату за харчування – від 400 до 650 грн (для дітей із багатодітних сімей існують пільги, які залежать від рішення місцевої влади). Крім того, у дитсадку можуть збирати гроші на мийні засоби, туалетний папір тощо – мінімум 50 грн на місяць. Крім плати за харчування, решта платежів – добровільні.

ДИТСАДКИ В РІЗНИХ КРАЇНАХ СВІТУ

У Німеччині малюкам не обов’язково ходити до садка і ясел. Але за бажанням відвідувати їх можуть усі діти. Оплата залежить від доходу батьків. Для малозабезпечених сімей є пільги. Орієнтовна вартість ясел – 80 євро, дитсадків – 50. Дитячі садки в Німеччині працюють до обіду. Але є такі, де дитину можна залишити на ніч. У Німеччині є таке поняття, як «дитяча стипендія». Від народження і до 18 років діти отримують гроші. А студенти – до 25 років. Сума сягає 190 євро на місяць.

В Італії діти йдуть до садочка після трьох років. До цього вони виховуються вдома. Італійські садки поділяються на два типи: державні та приватні. Батьки здебільшого віддають перевагу державним, але відвідування їх коштує дорожче. Як і в Німеччині, вартість залежить від доходу сім’ї. Суми виходять дуже різні – від 4 до 400 євро на місяць. Харчування дитини в садку оплачується окремо – 2–3 євро на день. Улітку дитячі садки в Італії не працюють. За додаткову плату (10 євро на день) дитина може ходити до садка в липні-серпні.

В Іспанії діти починають відвідувати садок у три роки. Це не обов’язково, але іноді, якщо дитина не ходить до садка, батькам треба пояснювати причину в мерії. Обов’язкове відвідування дошкільного закладу починається з 6 років. Це перехідний етап – від останнього «класу» дитячого садка до початкової школи. Якщо батьки не віддали дитину на навчання в цьому віці, їх можуть притягнути до відповідальності.

У Швеції дитячі садки також поділяються на державні й приватні. Обидва види платні. Вартість відвідування залежить від доходу сім’ї. Якщо батьки не можуть оплатити навчання в садку, кошти надає держава. Але в такому разі дитина перебуватиме там менше часу. У дитсадках роблять акцент на фізичному розвитку дітей. Іноді діти навіть сплять на вулиці в спальних мішках. Так їм зміцнюють імунітет і прищеплюють любов до природи.

У Фінляндії батьки здебільшого віддають дітей до громадських дитсадків. Якщо ж вони вибирають приватний садок, держава може взяти частину витрат на себе. Перш ніж дитина прийде до садка, додому приходить вихователь, щоб скласти індивідуальний план розвитку та ознайомитися зі звичками, режимом і харчуванням малюка. У садочки Фінляндії дітей беруть із 9 місяців. Державні дитсадки у Великій Британії безкоштовні. У такі заклади батьки можуть віддати дитину з трьох років. Зазвичай залишати дитину в садку можна до 15 годин на день. Ходити в такі заклади можуть навіть діти, чиї батьки живуть у країні нелегально. Дитячі садки в Ізраїлі працюють увесь рік. Тільки наприкінці серпня є двотижневі канікули. У групах навчається від 8 до 24 дітей. До державних дитсадків можна приводити дитину з трьох років. Навчання там безкоштовне, але працюють вони до обіду, і їжу треба приносити з собою

Top