Панорама

СЬОГОДНІ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ШАХІВ (АНГЛ. INTERNATIONAL CHESS DAY) – МІЖНАРОДНЕ СВЯТО, ПРИСВЯЧЕНЕ ГРІ В ШАХИ, І ДЕНЬ ШАХІВ В УКРАЇНІ, ЩО ТАКОЖ ВІДЗНАЧАЄТЬСЯ 20 ЛИПНЯ.

ТРОХИ ІСТОРІЇ

Міжнародний день шахів відзначається з 1966 року. Ініціатива створення такого свята належить Всесвітній шаховій федерації (FIDE), що утворилася 1924 року.

Цього дня під її егідою проводяться різноманітні тематичні заходи та змагання. Федерація шахів України вступила до FIDE у 1992 році. Десять років тому членами FIDE були понад 160 національних шахових федерацій. Постановою Верховної Ради України 1 листопада 2011 року проголошено 20 липня Днем шахів в Україні. За ухвалення постанови проголосували 277 народних депутатів, серед яких були представники всіх парламентських фракцій і позафракційні.

ШАХИ В УКРАЇНІ

В Україні шахи відомі з Х-ХІ ст., коли були принесені з Персії: з усної словесності, зокрема билин, відомо про популярність шахів за часів Київської Русі. Підтвердження цього – шахові фігури в археологічних розкопах Вишгороду, Києва, Турова, у Чорній Могилі в Чернігові. За Гетьманщини шахістом був митрополит Т. Яновський, а меценатом шахового мистецтва – гетьман К. Розумовський. Українці відіграли значну роль у розвитку шахів і в сусідній Росії: багаторазовий чемпіон паризького клубу «Cafe de la Regence» М. Безкровний (1840–1897 роки) з Одеси став співзасновником Петербурзького шахового клубу; інший українець Д. Коленко сприяв діяльності Петербурзького шахового зібрання, заснованого 1901 року. Останній клуб провів четвертий російський чемпіонат шахів; третій чемпіонат відбувся в Києві (1903 року).

Перший в Україні клуб постав у Харкові (1882 рік), згодом були утворені клуби в Києві, Одесі та інших містах.

В Одесі в 1909 році відбувся перший шаховий чемпіонат України «Південноросійський», переможцем якого вийшов Б. Верлинський, а на другому місці – Ю. Боголюбов.

У РАДЯНСЬКІ ЧАСИ

У СРСР організація шахової діяльності й турніри були централізовані – із 1924-го українські клуби були підпорядковані Всесоюзному комітету в справах фізкультури і спорту. Через шахову федерацію СРСР (із 1947 року) українські шахові товариства входили до Міжнародної шахової федерації (фр. Federation Internationale des Echecs, FIDE), яка відбувала шахові олімпіади що два роки, хоч і не була автономним членом FIDE. У 1960-х в УРСР було близько 800 тисяч організованих шахістів, а в усьому СРСР – 2,8 млн. Із 1924 року провадяться річні чемпіонати з шахів в УРСР.

ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ШАХІСТИ

За 1970-80 роки кваліфікувалися до циклу змагань за першість світу такі українські гросмейстери: Л. Штейн, О. Білявський, Й. Дорфман, Г. Кузьмин, О. Романишин, В. Савон, В. Тукмаков.

Серед жінок стали відомими шахістки: Л. Руденко (друга чемпіонка світу, 1950-53), гросмейстери М. Літинська, Л. Семенова, Л. Муленко.

Єдиним чемпіоном світу з шахів-українцем став Руслан Пономарьов. Йому ж належить своєрідний рекорд – він став найсильнішим шахістом у наймолодшому віці – у 19 років. Ця незабутня подія сталася 2002 року в Москві.

Цікаво, що в фіналі за чемпіонську корону боровся ще один українець – Василь Іванчук.

Найкращими шахістами України за підсумками року ставали лише семеро, зокрема: Василь Іванчук (23 рази), Олександр Білявський (9), Олег Романишин (4), Леонід Штейн, Руслан Пономарьов, Павло Ельянов – по 3 рази, Геннадій Кузьмін – двічі.

ВНЕСОК У СВІТ ШАХІВ

Український внесок у шахову літературу також помітний. Широковідомі композиції О. Селезньова. Чемпіон світу Є. Ласкер видав 1919 року в Берліні його «35 етюдів».

У Москві опубліковані з передмовою Г. Левенфіша «Сто шахматных этюдов» Селезньова (1940 р.). Міжнародні гросмейстери шахової комбінації В. Руденко та П. Бондаренко (обидва з Дніпра) належать до провідних проблемістів світу.

В еміграції проблемістом є Турянський (Чикаго), а композиції (студії) укладає Є. Онищук (Торонто). Видатну роль у популяризації шахів відіграла газета українською мовою «Шахіст» (1936-1939 роки). Після війни не було окремого україномовного шахового періодичного видання, лише «Спортивна газета» видавала щомісячний додаток «Шахівниця».

За радянських часів книг українською про шахи друкувалося мало, русифікації зазнавала і шахова термінологія.

ШАХОВИЙ ЧЕРНІГІВ

Наш обласний центр також не залишався осторонь захоплення старовинною грою мудреців.

У Чернігові регулярно проводиться по кілька змагань на рік, останнє з яких – Х міжнародний шаховий фестиваль «Зачарована Десна-2018» – фінішував менше двох тижнів тому. У ньому взяли участь 126 шахістів із Білорусі, Росії, Індії та 14 областей України.

Приємно, що в опен-турнірі переміг вихованець чернігівської шахової школи Гліб Буфін, який навчається в Києві.

У командному заліку попереду команда чернігівської КДЮСШ № 1: кандидати в майстри спорту Гліб Буфін, Назар Лаптій та першорозрядник Владислав Биховець

Top