Панорама

Щорічно 19 січня в Україні християни східного обряду відзначають свято Хрещення Господнього. Однією з основних традицій цього свята є хрещенські купання. Віряни вважають, що вода цього дня набуває цілющих властивостей і, занурившись у неї тричі подібно Христу, людина вбереже себе від недуг на весь наступний рік. Незважаючи на те, що традиціям купання на Хрещення вже кілька століть, багато людей не знають, як правильно занурюватися в ополонку. 

Хоча щодо купання в ополонці й немає жорстких правил, новачкам краще готуватися до водохресних купань ще влітку, щоб організм встиг звикнути до холодної води. Якщо ви все ж зважилися скупатися в ополонці, варто пам’ятати декілька правил:

1.За два тижні до купання необхідно підготувати організм до холоду, обтираючись рушником, змоченим у холодній воді, роблячи контрастний душ. Радять також практикувати короткочасне перебування на відкритому повітрі в мінімальній кількості одягу.

2. Не вся погода є сприятливою для купання. Ідеальна температура для новачків – від 2 до 5 градусів нижче нуля. Можна ризикнути пірнути і в сильний мороз, але -10 – це вже небезпечний поріг для людини, яка вперше занурюється в ополонку.

3. Занурюватися (купатися) слід у спеціально обладнаних ополонках біля берега, бажано поблизу рятувальних станцій, під наглядом рятувальників.

4. За годину до пірнання потрібно поїсти, категорично заборонено вживати алкоголь.

5. Ближче до процедури необхідно розігріти тіло, зробивши розминання або невелику пробіжку.

6. До ополонки необхідно підходити у зручному, неслизькому взутті, краще використовувати черевики або вовняні шкарпетки. Також підійдуть спеціальні гумові тапочки. Читайте також Щедрий вечір 18 січня: історія та традиції свята

7. Жінкам не рекомендують заходити в ополонку у відкритому купальнику, найкраще для цього підійде закрита сорочка.

8. Купання – це триразове занурення у воду. У цей час віруючий хреститься і вимовляє: “В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!” 

9. Категорично заборонено пірнати в ополонку головою вперед. Не рекомендують також стрибки у воду і занурення у воду з головою, оскільки це збільшує втрату температури і може призвести до шоку від холоду. Занурюватися найкраще по шию, щоб уникнути рефлекторного звуження судин головного мозку.

10. Задля уникнення переохолодження організму не рекомендують перебувати в ополонці понад 10 секунд.

11. При виході з ополонки не рекомендується триматися за поручні, краще використовувати сухий рушник.

12. Після купання треба розтерти себе сухим рушником і надягнути теплий одяг. При цьому слід пам’ятати, що активне розтирання може призвести до пошкодження капілярів шкіри.

13. По завершенню процедури необхідно випити гарячий чай з ягід або фруктів

Top