Панорама

ІЗ 1 КВІТНЯ ПРИПИНЕНО ФІНАНСУВАННЯ ПАЦІЄНТІВ, ЯКІ НЕ ПІДПИСАЛИ ДЕКЛАРАЦІЇ З ЛІКАРЯМИ, АДЖЕ ЗАВЕРШИВСЯ ПЕРЕХІД МЕДИЧНИХ УСТАНОВ, ДЕ ПРАЦЮЮТЬ СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ТЕРАПЕВТИ Й ПЕДІАТРИ, НА НОВУ МОДЕЛЬ ФІНАНСУВАННЯ ЗА ПРИНЦИПОМ «ГРОШІ ЙДУТЬ ЗА ПАЦІЄНТОМ». ДЕРЖАВА НЕ ФІНАНСУВАТИМЕ «НЕ ЗАДЕКЛАРОВАНИХ» ПАЦІЄНТІВ, ЩОБ СТИМУЛЮВАТИ ЇХ ШВИДШЕ ОБИРАТИ ЛІКАРІВ. НАПРИКЛАД, У ЧЕРНІГОВІ ТАКИХ – П’ЯТА ЧАСТИНА МЕШКАНЦІВ. ЩО ЗМІНИЛОСЯ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ?

Трансформація системи охорони здоров’я в першу чергу змінює модель фінансування медичних установ. Зміни почалися саме з первинної ланки: людина обирає свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, а Національна служба здоров’я України (НСЗУ) сплачує в той заклад, де працює лікар. Таким чином, якщо раніше держава утримувала медичні установи, то тепер – оплачує конкретний пакет медичних послуг, що надається клієнтам у цьому закладі.

Щоб перехід на нову модель відбувався поступово й без ризику, деякий час діяв перехідний період. Із липня 2018 року медичні установи отримували за договорами з НСЗУ одночасно оплати за пацієнтів, які підписали декларації з лікарями медустанови – «зелений список», і за пацієнтів, які проживають на території обслуговування закладу, але ще не підписали декларацію про вибір лікаря, – «червоний список». Тариф за пацієнтів без декларацій у 2018 році становив 240 грн на рік на людину незалежно від віку, а з січня 2019 року – уже 120 грн.

Із квітня перехідний період закінчився, і оплата медичних послуг відбуватиметься за єдиним тарифом – 370 грн на людину в 2019 році із застосуванням вікових коефіцієнтів.

Однак усі, хто звернувся до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, отримають медичну допомогу.

Якщо пацієнтові потрібен плановий огляд, електронний рецепт на «Доступні ліки» або інші послуги з переліку первинної медичної допомоги, лікар зможе його прийняти й укласти з ним декларацію одразу на прийомі. Або, якщо в нього вже достатня кількість пацієнтів, порадити укласти декларацію з іншим лікарем його центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД).

Пацієнтам, які не обрали свого сімейного лікаря або перебувають у відпустці чи відрядженні, сімейний лікар, терапевт або педіатр надаватимуть безоплатно медичну допомогу в невідкладному стані. Це регламентується наказом МОЗ №  503 «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, і форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу».

Згідно з повідомленням, щоб скористатися гарантованим безкоштовним пакетом послуг на первинній ланці, пацієнт повинен підписати декларацію із сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. Із квітня без підписаної декларації не можна буде отримати рецепт на «Доступні ліки».

Тож за відсутності декларації з лікарем ті безоплатні медичні послуги, які гарантуються державою, оплачуватися не будуть. І такі люди зможуть отримувати лише невідкладну медичну допомогу. Але екстрена медична допомога буде виїжджати на звернення незалежно від наявності декларації з лікарем.

У Чернігові обрали лікаря 78% пацієнтів, решта 22% залишається в умовному «червоному» списку

Top