Панорама

На Чернігівщину повертають види тварин, які жили тут понад тисячу років тому. В Остерській громаді в парку «Беремицьке» відновлюють флору та фауну 5-го–10-го століть. Тут реалізують ідею ревайлдингу – відновлення природи, притаманної певній території. В цьому випадку – Чернігівському Поліссю. На двохстах гектарах вже вільно бігають лосі, лані, косулі, муфлони, тарпани. Це не зоопарк! Тварини самі шукають собі їжу та вільно пересуваються територією. 

Та реалізувати задумане виявилось не так просто. Спочатку територію, обрану під парк, ретельно досліджували.

«Були проведені дослідження: що притаманне, а що є інвазивне, що є нетипове для цієї території. Дотепер проводиться робота по насадженню, насіюванню, польові роботи ведуться. Тому що у нас тварини – вони у напіввільному стані, вони мають самостійно харчуватися. Тобто робота ведеться постійно», – говорить директор благодійного фонду «Беремицька біосфера» Тетяна Ферльовська.

Першими, кого можна зустріти в парку – українські сірі степові воли Уран та Трюм.  Далі можна побачити диких кіз та коней. За ними краще споглядати на відстані.

Знайти тварин, які жили на цій території багато століть тому, було складно. Шукали буквально по всьому світу!

«У нас багато видів тварин, які на той період приживали – або вже знищені людьми, або ще у Червоній книзі, – пояснює Ростислав Полушвайко. – Тому тих самих тарпаноподібних коней – нащадків дикого лісового коня – ми повертаємо з-за кордону, привозимо найближчих схожих на них».

У цьому році на Полісся планують привезти і туроподібних. Це дика корова, яка мала вагу у півтори тони. На голові у неї – величезні роги, кожен з яких по метру. Це велика тварина, яка раніше була найбільшою в лісах Чернігівщини.

Парк «Беремицьке» займає територію у 500-т гектарів. Але до ладу привели ще тільки двісті з них. Щоб розчистити захаращені землі, знадобилось чимало часу та зусиль.

Сьогодні парк максимально наближений до дикої природи. Тут немає асфальтованих доріжок. Прогулюючись лісом можна запросто зустріти косулю, лисицю або лося. Тварини не лякаються людей, але й не наближаються. Вони живуть так, як і їхні пращури понад тисячу років тому. Ходять там, де хочуть, самі шукають собі їжу. Люди в цей процес не втручаються.

Парк «Беремицьке» є цікавим туристичним об’єктом. Сюди їдуть різні категорії любителів подорожувати – і пенсіонери, і школярі, і іноземці. У 2017 році туристів, які відвідали парк, було всього сім сотень. Але вже наступного року – три тисячі. В 2019-му співробітники парку розраховують прийняти до 10 тисяч туристів.

Для відвідувачів розроблені кілька маршрутів – від найлегшого для дітей, до найскладнішого – для любителів активного відпочинку. А в майбутньому планують створити кількаденні туристичні подорожі зі сплавами по місцевих річках

Джерело: Радіо Свобода 

 

 

 

 

Top