Панорама

Осінь – доволі напружена і стресова пора для батьків першокласників. Збори до школи завжди влітають батькам «у копієчку», особливо це стосується тих, у кого не одна дитина. Зібрати першачка до школи цієї осені коштувало в середньому півзарплати одного з батьків.

«Моя Даринка 1 вересня чекала мало не з Нового року. Для нашої сім’ї це, звісно ж, була хвилююча подія, – говорить чернігівка Олена Квітко. – Збиратися до школи ми почали десь на початку літа. Шкільної форми в нас немає: за правилами, дитина має носити «білий верх і чорний низ». На цьому ми суттєво зекономили, бо підібрати хорошу форму досить складно й дорогувато. Я ж замовила в Інтернет-магазині набір із шести білих блузок із Великобританії, який обійшовся мені десь до 1000 гривень. Також ми докупили пару чорних спідничок і теплі шортики. Взуття нам подарували бабусі. Щодо занять фізкультурою, то теж усе дуже просто, адже немає формальностей зі спортивною формою – біла футболка і штанці чи лосини, що по кишені всім. Портфель ми купили за 500 гривень. Увесь одяг і взуття, у тому числі й на осінь, я купувала заздалегідь і поступово, коли не було ажіотажу. За один раз скупили лише канцелярію – зошити, олівці-ручки, фарби, альбоми тощо. У звичайному супермаркеті купили все необхідне. Канцелярія обійшлася нам у 660 гривень. Загалом на збори дитини до школи витратили десь половину моєї зарплати. Мої знайомі, які все літо відкладали покупки, а в серпні ще й були на відпочинку, витратили в рази більше, бо купували буквально в останній момент – 31 серпня. Свого сина вони «укомплектували» в перший клас за 10 тисяч гривень».

Батьки з досвідом, які виховують кількох школярів, знають, що вартість шкільного кошика щороку дорожчає, тому радять: перш ніж збирати першокласника, зробіть удома інвентаризацію того, що може перейти йому «в спадок» від старших братів-сестер. А перед тим, як відправитися на шопінг, напишіть список необхідних речей і чітко дотримуйтеся його. Це допоможе уникнути покупок «на емоціях» та істотно збереже бюджет. Також заощадити кошти можна, відклавши нетермінові покупки на 2–3 вересня – можна дочекатися зниження попиту і падіння цін на ті ж канцтовари. Перші шкільні тижні вже позаду, і враження від них неоднозначні як у батьків, так і в дітей.

«Зараз ентузіазм у дитини дещо зменшився: вона очікувала суворіших правил, складнішого навчання, – продовжує Олена. – Натомість у класах вони багато граються, домашнього завдання взагалі немає – його не передбачає для першокласників Нова українська школа».

Скорочення домашніх завдань, згідно з реформою школи, стосується учнів усіх класів: на нього рекомендують виділяти не більше 1 години в 3–9-х класах і до 1,5 години в 10–12-х класах. Це означає, що вчителі повинні значно скоротити кількість завдань додому. А учні 1–2-х класів домашнього завдання відтепер узагалі не отримують. Також уперше за 17 років планують затвердити нові санітарні норми для шкіл. Зміни торкнуться меню: рекомендується включити в нього не менше чотирьох страв, підвищити калорійність до 30% від добової потреби в енергії. Там же прописані й нові вимоги до вмісту цукру та солі у стравах.

ЗА БУЛІНГ ОШТРАФУЮТЬ ПЕДАГОГІВ

За даними фонду ООН (ЮНІСЕФ), 67% дітей стикалися в школі з цькуванням однолітків. 24% були жертвами, 48% нікому не розповідали. У Верховній Раді зареєстрований законопроект, який пропонує карати кривдників та їхніх батьків грошима: якщо буде зафіксовано насильство, вчинене проти учня, кривдникові доведеться заплатити штраф від 340 до 850 грн. Якщо правопорушення зробить учень до 16 років, штраф заплатять його батьки. За повторний булінг, учинений з особливою жорстокістю, – штраф від 1700 до 3400 грн. Покарають і педагогів, якщо вони приховуватимуть факт цькування, – від 850 до 1700 грн.

ЗМІНИ В ПРАВОПИСІ

Національна комісія з правопису представила на суд громадськості проект нової редакції «Українського правопису». Нині проект на стадії обговорення, однак українцям він здається плутаним. Школярі ж переживають, що доведеться запам’ятовувати ще більше матеріалу, щоб успішно скласти ЗНО. Математику до 2020 року планують зробити обов’язковим предметом для складання ЗНО через те, що цей предмет на незалежному оцінюванні цього року здали найгірше. У 2019 році ЗНО з математики обов’язковим не буде. Що стосується наступних років, то такого рішення поки теж немає. Для тих, хто не збирається складати ЗНО з природничих предметів, Нова українська школа передбачила курс «Природничі науки», до якого увійшли хімія, фізика, біологія. Як експеримент його почали впроваджувати в програми 10-х класів у школах, які готові до такого навчання, але з 2019-го планують зробити обов’язковим

Top