Панорама

ІЗ 1 КВІТНЯ СТАРТУВАЛА КАМПАНІЯ З ПІДПИСАННЯ ПАЦІЄНТАМИ ЗАКЛАДІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ДЕКЛАРАЦІЇ ПРО ВИБІР ЛІКАРЯ ПЕРВИННОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ.

Обирати можна будь-якого лікаря (терапевта, педіатра, сімейного) незалежно від місця реєстрації чи проживання.

За допомогою декларації держава знатиме, що саме цей лікар буде отримувати кошти за ведення конкретного пацієнта. Тож перше, що слід зробити чернігівцям, – визначитися з кандидатурою лікаря.

ЛІКАРІВ ВИСТАЧИТЬ УСІМ ПАЦІЄНТАМ

«Медпрацівники готувалися до п і д п и с н о ї к а м п а н і ї , але деякі питання ще доопрацьовуються , – говорить з а с т у п н и к г о л о в н о г о лікаря з поліклінічної роботи Чернігівської міської лікарні № 2 Інна Сорокіна. – Хотілося б порадити чернігівцям спочатку визначитися, якому лікарю ви можете довіряти здоров’я своє і своїх дітей. Ви можете прийти до цього лікаря і залишити йому свій номер мобільного. Підписання самої декларації потребує ще визначення деяких організаційних моментів. Потрібно створити окремий графік, коли після прийому пацієнтів лікар має займатися прийомом документів і підписанням декларацій. Лікар не може робити дві справи одночасно, тому спочатку розроблятиметься графік, який доводитиметься до відома лікаря і пацієнта. Якщо цей процес буде правильно організований, то жодних черг під кабінетами лікарів не буде.

2000 осіб – це мінімальна кількість пацієнтів, яку лікар повинен набрати, щоб отримувати кошти для оплати комунальних послуг, лабораторно-діагностичних досліджень, роботи медичної сестри та інших послуг. Є багато іменитих лікарів із досвідом, тому вони підписуватимуть більше 2000 декларацій».

«Лікарів вистачить усім пацієнтам. Дійсно, у Чернігові є дільниці, де немає терапевтів або сімейних лікарів, однак на сьогодні жодна людина не залишається без медичної допомоги», – стверджує завідувачка відділення загальної практики сімейної медицини Чернігівської міської лікарні № 2 Оксана Кальдяєва.

За словами Інни Сорокіної, багато людей зараз їздять на заробітки за кордон, є частина населення, яка негативно ставиться до нововведень у медицині. 2018 рік — це не кінцевий строк, підписати декларацію з лікарем можна й пізніше. Без медичної допомоги та лікаря ніхто не залишиться: «Підписання декларації п е р е д б а ч а є , що людина звертатиметься по допомогу виключно до свого лікаря. Не буде так, як зараз: пішов до одного, другого, третього. Якщо виникла проблема зі здоров’ям, потрібно буде передусім зателефонувати лікарю, із яким ви підписували декларацію. Якщо пацієнта не влаштовує обраний лікар, він може його змінити. Причому не обов’язково приходити до того лікаря, із яким підписано декларацію, щоб повідомити про її скасування, – продовжує Оксана Кальдяєва. – Ви приходите до нового лікаря, укладаєте нову декларацію, а стара автоматично анулюється».

Зараз основним завданням закладів охорони здоров’я міста є реорганізація з бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства. Їхньою основною метою буде не отримання прибутку, а надання послуг з охорони здоров’я населенню. Як неприбуткові підприємства заклади не будуть платниками податку на прибуток і зможуть самостійно розпоряджатися отриманими коштами. Наприклад, вільно встановлювати розмір заробітної плати для медичних та інших працівників. Крім того, медичним закладам слід автономізуватися і підключитися до електронної системи охорони здоров’я. Це обов’язкова умова, оскільки тільки медичні заклади в статусі комунальних некомерційних підприємств зможуть укласти договори з Національною службою здоров’я України й отримувати пряме фінансування за надані послуги з Державного бюджету. Заклади, які не автономізуються і не укладуть договори з НСЗУ, будуть до кінця 2018 року фінансуватися за рахунок медичної субвенції. Відповідно заробітні плати лікарів будуть прив’язані до тарифної сітки.

Приватні практики первинної допомоги (лікарі-ФОП і приватні заклади) можуть укласти договір і розпочати роботу з НСЗУ в будь-який час із моменту запуску роботи Національної служби здоров’я України.

ЗАМІСТЬ ПАПЕРОВИХ ДОВІДОК – ЕЛЕКТРОННІ

Коли пацієнти укладатимуть декларації з обраними лікарями, вони реєструватимуться в електронній системі, яка в майбутньому дасть можливість пацієнтам швидко отримати свою медичну інформацію, а лікарям – правильно ставити діагноз з урахуванням цілісної картини здоров’я пацієнта.

Система замінить паперові медичні карти й довідки, лікарі будуть виписувати електронні рецепти, які неможливо підробити. Крім того, НСЗУ зможе оплачувати закладу, де працює лікар, за ведення кожного пацієнта.

«Консультація необмежену кількість разів і лікування у свого лікаря будуть безкоштовними. Крім того, безкоштовними будуть профілактичні огляди та обстеження, базові аналізи (загальний аналіз крові й сечі, глюкоза крові, електрокардіограма, флюорографія).

Усе інше (УЗД, фіброгастроскопію) держава оплачувати не може, тому це покладатиметься на пацієнта», – каже Інна Сорокіна. Наступними етапами медичної реформи, починаючи з ІІІ кварталу 2018 року, будуть запуск Національної служби здоров’я України, укладання договорів автономних закладів ПМД із НСЗУ, початок фінансування закладів ПМД за новою моделлю. А до кінця поточного року впроваджуватиметься друге і третє «вікно можливостей» для закладів ПМД, які мають укласти контракт із НСЗУ та перейти з субвенції на прямі виплати за пацієнтів. Протягом 2019–2020 років відбуватиметься реформа на вторинному (спеціалізована допомога) і третинному (високоспеціалізована допомога) рівнях.

Національна служба здоров’я України – центральний орган виконавчої влади, що реалізовуватиме державну політику в сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.

НСЗУ – це національний страховик (оператор), який укладатиме договори з надавачами медичної допомоги, за якими закуповуватиме в них послуги з медичного обслуговування населення.

Крім того, НСЗУ не володітиме коштами, які виділяються з Держбюджету на оплату послуг медичного обслуговування населення. Гроші зберігатимуться на казначейських рахунках. НСЗУ контролюватиме дотримання умов договору.

Зміни в роботі лікарів: буде дозволено використовувати міжнародні клінічні настанови, діагнози пацієнтів кодуватимуться за системою ICPC-2, яка використовується в 40 країнах світу. Крім того, це істотно зменшить паперову медичну звітність і вивільнить цінний лікарський час для роботи з пацієнтами та для навчання

Top