Панорама

ЧЕРЕЗ НЕЯКІСНУ ТА НЕЗАВЕРШЕНУ РЕКОНСТРУКЦІЮ В СЕДНЕВІ РУЙНУЄТЬСЯ СТАРОВИННИЙ ДЕРЕВ’ЯНИЙ ХРАМ. ТОЙ, У ЯКОМУ ЗНІМАЛИ ФІЛЬМ «ВІЙ» ЗА ПОВІСТЮ МИКОЛИ ГОГОЛЯ.

За словами настоятеля Георгіївської церкви отця Тимона (Тимур Близнець), проблеми почалися 8 років тому після масштабної реставрації, що тривала від 2004-го до 2008 року. Тоді після дощів посеред храму утворилася величезна калюжа. Священику довелося обробляти деревину засобами від грибка, але це не допомогло. Найбільше проблем із північного боку храму – вода тече від вікон до дверей. Через велику шпарину з долоню взимку задуває сніг. Проблем немає лише зі старовинною вівтарною частиною храму, яку будували сотні років тому. Відреставровані ж частини зроблені ніби нашвидкуруч, тому в них і затікає вода. А опадів цього літа було більше, ніж завжди, тож Георгіївська церква, збудована без жодного цвяха, заплакала…

«Ми писали і в міністерство, і на район, і на область, і на депутатів – нашу проблему всі знають. Листи по колу ходять – грошей немає, ось і вся відповідь. Храм унікальний, пам’ятка національного значення. Усе, що можу, я роблю. Кожен рік фундамент штукатуриться, бо відлив не зроблений. Кожен рік одне й те саме. Просто неякісна реставрація проведена, яку ніхто не контролював», – каже отець Тимон.

За словами священика, храм є безцінним надбанням України. Він збудований ще в домонгольський період, а на теперішнє місце (урочище Коронний замок) був перенесений у 18 столітті.

За даними досліджень, церква первісно була однокупольною, тризрубною. Стіни старої частини центрального об’єму, вівтаря і притвору складені із соснового брусу та мають нахил по висоті, у результаті чого вежі церкви та вівтаря звужуються до верху на 10-20 см.

За переказами, у цій церкві, присвяченій святому Георгієві (Юрієві) Змієборцю, святили зброю перед походами козаки Седнівської сотні Чернігівського полку в XVII–XVIII ст.

Церква стала відомою за межами України завдяки тому, що всередині неї знімалися ключові епізоди радянського кінофільму «Вій» за повістю Миколи Гоголя. Зараз у храмі навіть немає іконостасу – є імпровізований, із вишитих ікон. Однак найголовніша проблема – затоплення протягом 10 років після кожного сильного дощу.

В управлінні містобудування та архітектури облдержадміністрації, на балансі якого перебуває Георгіївська церква, говорять: храм передали на стадії незавершеної реставрації, яку не доробили через брак грошей. За словами начальника управління Олександра Дмитрюка, грошей на реставрацію церкви нині немає, але ситуацію вони триматимуть під контролем. Уже створили паспорт об’єкта і займаються іншою документацією

Top