Панорама

1. Українці, а саме працівники конструкторського бюро Антонова, розробили літак із найбільшою в світі вантажопідйомністю – АН-225 «Мрія». Спочатку він проектувався для транспортування космічних кораблів. Нині «Мрія» виконує комерційні вантажні перевезення.

2. Автор першої в світі Конституції – український політичний і громадський діяч Пилип Орлик. 5 квітня 1710 р. його обрали гетьманом Запорізького війська. У цей же день Пилип Орлик оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію ухвалили в 1787 р., у Франції та Польщі – тільки в 1791 р.

3. Перший рамковий вулик винайдено в Україні у 1814 р. Петром Прокоповичем. Україна в останні роки впевнено зберігає місце в трійці світових лідерів із виробництва меду. Випереджаючи країни Європи за обсягами виробництва меду в кілька разів, Україна є одночасно першою в світі з виробництва меду на душу населення (1,5 кг).

4. В Україні найбільші в світі запаси марганцевої руди – 2,3 млрд т, або близько 11% від усього світового запасу.

5. Найбільші чоловічі монастирі йменуються лаврами. Статус лаври мають лише шість монастирів у світі. Три з них – в Україні. Це Свято-Успенська Києво-Печерська лавра в Києві, що отримала цей статус у 1598 р., Свято-Успенська лавра в Почаєві та Святогірська Свято-Успенська лавра на Донеччині.

6. Найстарішим навчальним закладом Східної Європи вважається Києво-Могилянська академія (1615 р.).

7. Перша гасова лампа винайдена у Львові працівниками аптеки «Під золотою зіркою» Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом у 1853 р. Того ж року у львівському шпиталі була проведена перша хірургічна операція при освітленні гасовою лампою. Згодом гасова лампа була представлена на міжнародній виставці в Мюнхені, винахід був відзначений спеціальною грамотою.

8. Пам’ятники відомому українському поету Тарасу Шевченку встановлені в 1384 місцях по всьому світу.

9. Станція метро «Арсенальна» в Києві – найглибша у світі. Вона проходить під землею на глибині 105 м. Станцію біля будівлі парламенту побудували в 1960 р., і вона є однією з перших. За деякими даними, у тунелях біля «Арсенальної» є таємні схованки для політичної верхівки.

10. Український духовий інструмент трембіта – найдовший духовий музичний інструмент у світі.

11. Найдовший тролейбусний маршрут у світі складає 86 км, а проходить він у Криму між Сімферополем і Ялтою.

12. Найкоротша головна вулиця серед усіх столиць світу, але в той же час одна з найширших і найгарніших – Хрещатик у Києві. Її довжина лише 1225 м.

13. Найдавніша відома вченим мапа, а також найстародавніше поселення Homo Sapiens знайдені в Україні: у с. Межиріччя Рівненської області. Їм близько 14,5–15 тис. років. Мапу вибито на кістці мамонта.

14. Український «Південмаш» (м. Дніпро) виробляє найбільш екологічні ракетоносії у світі. За їх допомогою в космос відправляють комерційні вантажі в рамках міжнародного проекту «Морський старт».

15. Першим вищим навчальним закладом в Україні була Острозька колегія, заснована в м. Острозі князем Костянтином Острозьким у 1576 р. Тоді це були єдині вищі навчальні заклади в східнослов’янському світі.

16. Найдовша печера України носить назву «Оптимістична» і розташована на Поділлі. Це гіпсова печера на глибині 20 м протяжністю 216 км. Найдовша гіпсова печера в світі і друга за протяжністю взагалі, вона поступається лише Мамонтовій печері в США.

17. На Закарпатті, у містечку Рахові, в оточенні мальовничих Карпат знаходиться географічний центр Європи.

18. Найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області.

19. Українці зробили найбільший у світі келих для шампанського об’ємом 56,25 л. Як пити шампанське з такого келиха, поки незрозуміло, але це ще один офіційний світовий рекорд Гіннесса від українців.

20. Пабло Пікассо захоплювався роботами української художниці Катерини Білокур (1900–1961). Коли в 1954 р. він побачив її роботи на виставці, то сказав, що вони геніальні, і порівняв Катерину Білокур із відомою всьому світові художницею Серафін Луіс.

Джерело: lviv1256.com

Top