Панорама

У Чернігові 20 травня вперше показали кінострічку «Коцюбинський». На жаль, через те, що прем’єра відбулася увечері, а наступного дня за графіком друкується газета «Панорама», ми не встигаємо опублікувати по гарячих слідах матеріал із цієї події. Але наші читачі можуть не хвилюватися: усі подробиці будуть викладені вже у наступному номері. Нещодавно ми поспілкувалися з одним із творців стрічки – актором і продюсером Миколою Бичуком і розпитали його про цікаві деталі, про роботу на знімальному майданчику і навіть про те, яка доля чекає на фільм у найближчі місяці.

Як відомо, стрічка «Коцюбинський» є одним із тогорічних переможців конкурсу проектів «Креативне місто», ініційованого громадською приймальнею народного депутата Сергія Березенка. Від моменту вручення премії до показу минув рік. Чому так – відповідає Микола Бичук.

«Справа в тому, що цей проект робився нами свідомо незалежно, – пояснює пан Микола. – У позаробочий час. Фактично на повному ентузіазмі. Тому так і затяглося в часі. Знову ж таки, додали часових витрат перемовини з великою мережею кінотеатрів. Саме там ми хотіли демонструвати наш фільм.

Зауважимо, що, мабуть, уперше в історії чернігівського кіно стрічку демонструватимуть саме в мережевому кінотеатрі з міжнародним ім’ям – «Мультиплекс». Мережа теж стала одним із партнерів проекту. Компанія допомагала з прем’єрою, і навіть ми вперше зіштовхнулися із субтитруванням. Адже фільм двомовний — російською та українською, бо ж листи своїй подрузі Олександрі Аплаксіній письменник писав російською, а от удома та в побуті волів говорити українською».

Тож показ фільму в комерційному кінотеатрі став свого роду культурно-просвітницьким проектом, зауважує Микола Бичук.

«Звісно, у нас були складнощі, адже ми це робимо вперше в Чернігові, – каже він. – Довелося чимало організаційних нюансів узгоджувати. Але кінотеатру теж було цікаво спробувати співпрацювати з таким локальним продуктом, як наша художня стрічка».

Чи ж буде фільм демонструватися в інших містах, де є кінотеатри мережі, поки невідомо. Однак творча група не виключає подальших перемовин у цьому напрямку.

«Але, звісно, у нашого фільму буде своя історія. Ми плануємо показати його на фестивалях у Львові, Одесі, Києві. Саме тому ми не викладаємо стрічку у відкритий доступ. Також будемо вирішувати з авторськими правами. Поки вони належать нам. Нікому їх не передаємо. Та все може змінитися, ведемо перемовини й тут також», – доповнює Микола Бичук.

Бюджет у «Коцюбинського» дуже скромний навіть за українськими мірками. Проте який саме – комерційна таємниця. Єдине, про що охоче говорять автори стрічки, – коштами суттєво допоміг Сергій Березенко, надавши 30 тис. грн першої премії за перемогу в «Креативному місті».

«Насправді цим фільмом ми хочемо показати: знімати якісне художнє кіно можливо й не виїжджаючи з Чернігова. Не така ми вже й провінція. Для цього тут є все: локації, люди. Головне – просто почати працювати. Чимало хто нам допомагав і робив це безкоштовно: наприклад, музеї Довженка та Коцюбинського, де ми знімали. Сергію Івановичу теж дуже дякуємо, без нього в нас би не було такого потужного старту», – говорить Микола Бичук.

Цікавість до проекту підживлює і те, що досі про Михайла Коцюбинського ще ніхто не знімав художніх фільмів, тільки документальне кіно. Відтак на прем’єру 20 травня 124 запрошення (стільки місць у залі) розійшлися умить.

Але для тих, хто не потрапить на показ, є хороша новина: це тільки початок. І шанс переглянути стрічку обов’язково буде. Треба слідкувати за анонсами та рекламою.

Сергій Березенко зауважує – підтримати «Коцюбинського» було справою честі. Бо ж, попри те, що в Чернігові живуть нащадки геніального письменника, названа вулиця на його честь і є музей-заповідник, широкий загал майже нічого не знає про саму постать митця.

«Нині в Україні є великий запит у суспільства на свою історію, своє кіно, культуру, – говорить народний депутат. – Ми хочемо вивчати себе, розуміти, ким були наші предки. Михайло Коцюбинський – безумовно, одна з найяскравіших постатей української літератури початку ХХ століття. Але що ми знаємо про нього, окрім його творів? Відповідь, гадаю, очевидна. Прикрість ще й у тому, що далеко не всі в Чернігові навіть знають, що тут, у місті, він похований разом із дружиною. Саме тому й потрібен фільм про Коцюбинського як просвітницька місія, пізнання себе через пізнання його»

Довідка

Хронометраж стрічки «Коцюбинський» – 48 хвилин. Сюжет торкається біографії видатного чернігівця, зокрема, зачіпає період, коли долі головного героя, його дружини Віри та музи Олександри Аплаксіної сплелися в любовний трикутник. Історія стала відома, у тому числі, і завдяки бурхливому листуванню Коцюбинського з дружиною та сердечною пасією, із якою підтримував стосунки аж до самої смерті

Top