Панорама

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ НЕЩОДАВНО УХВАЛИВ РІШЕННЯ, НА ЯКЕ ЧЕКАЛИ МЕШКАНЦІ СТАРИХ БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКІВ. ЇМ ДОЗВОЛЕНО ВСТАНОВЛЮВАТИ ІНДИВІДУАЛЬНІ ЛІЧИЛЬНИКИ ТЕПЛА НА БАТАРЕЇ.

Раніше індивідуальний (поквартирний) облік був доступний лише мешканцям будинків із горизонтальною системою опалення. А жителі старих будинків, де відсутня технічна можливість установити індивідуальний лічильник, платили за обсяг тепла, який споживала вся будівля, при цьому спожита енергія ділилася на всіх пропорційно до площі квартири.

«Відтепер власники квартир, які встановлять квартирні лічильники (при горизонтальній розводці інженерних мереж у будинку) або прилади-розподілювачі на опалювальні прилади (при вертикальній розводці), зможуть регулювати температуру в своїх квартирах, економити тепло і платити виключно за власним лічильником, а не за перевитрати недбалого сусіда. Доплата буде лише за обігрів загальних місць користування і допоміжних приміщень відповідно до площі їхньої квартири. Це загальноєвропейська практика», – підкреслив Віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко.

Однак для того, щоб перейти на індивідуальний облік, потрібно, аби розподільники встановили у своїх помешканнях не менше 50% жителів багатоквартирного будинку. Оплата установки такої системи здійснюється за рахунок споживачів – власників квартири.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ?

Досі люди не могли встановити на батареї лічильники через те, що вони невірно рахували спожите тепло. За словами фахівців, якщо температура теплоносія, що входить до батареї, при виході відрізняється менше ніж на три градуси, то сучасні прилади обліку не можуть коректно обчислювати обсяг споживаного тепла. Тепер же в Кабміні вирішили скористатися досвідом європейських країн, де застосовуються розподілювачі тепла в будинках із вертикальною розводкою. Розподілювачі мають вигляд невеликих коробочок, що встановлюються на кожному радіаторі. Місце установки пломбується, як у звичайному лічильнику. Прилад вимірює температуру радіатора, а також повітря в кімнаті, і обчислює умовний коефіцієнт тепловіддачі, пропорційний виміряній різниці температур. Знаючи параметри радіатора – кількість секцій і їх тип, можна обчислити кількість тепла в приміщенні. Дані збираються з кожної батареї і щогодини передаються на спеціальні пристрої (концентратори), а ті в свою чергу передають ці дані теплопостачальнику раз на добу. Концентратори зазвичай установлюють у під’їздах. Їх кількість залежить від кількості розподільників, а також умов для проходження радіосигналу в конкретному будинку.

СКІЛЬКИ ЦЕ КОШТУЄ?

Розрахувати вартість установлення індивідуального обліку тепла досить легко: на кожну батарею потрібно встановити по одному розподільнику, який коштує від 500 грн. Наприклад, для двокімнатної квартири їх знадобиться три, тобто це 1500 грн. Концентратори значно дорожчі – від 6 тисяч гривень. Але вони можуть обслуговувати аж до 500 розподільників. Теоретично, їх може вистачити на понад 150 двокімнатних квартир. Щоб сигнал від батарей добре проходив, концентратори треба встановлювати через кожні 2-3 поверхи. Але навіть якщо за такий концентратор доведеться сплатити жителям двох квартир, це все одно дешевше, ніж ставити теплолічильник на кожну батарею.

Порівняно зі звичайними теплолічильниками, розподільники мають низку переваг. По-перше, для їх установки не потрібно врізатися в батарею і перекривати для цього весь стояк. Це робить установку такого приладу дешевшою – по суті, потрібно буде сплатити тільки за виїзд майстра, який опломбує пристрій. Крім того, ці пристрої не потрібно віддавати на перевірку, як звичайні теплолічильники, раз на 3–4 роки, адже вони можуть працювати до 10 років.

Ухвалений Кабміном документ мають опублікувати, після чого він набуде чинності. Тож, щоб перейти на індивідуальний облік тепла, власникам житла треба вже зараз домовлятися із сусідами. Бо це вдасться зробити лише за згоди щонайменше половини мешканців будинку

Top