Панорама

Світу потрібно ще 99,5 років для скорочення гендерного розриву. Століття для того, аби зруйнувати бар’єри до рівних можливостей у ключових сферах життя для кожного. І це лише за умови, якщо країни рухатимуться у доволі швидкому темпі. Це один із висновків звіту Світового економічного форуму, виданому у 2020 році, в якому проаналізували 153 країни, пише Уляна Супрун. 

За результатами аналізу розроблено рейтинг країн. Науковці вивчали дані за різними індексами у окремих сферах життя: економічній участі в житті країни, освіті, здоров’ї та виживанні і наявності рівних політичних можливостей. В рейтингу країни-лідери — Ісландія (вже 11-й рік поспіль), Норвегія, Фінляндія, Швеція, Нікарагуа; країни-аутсайдери: Демократична республіка Конго, Сирія, Пакистан, Ірак, Ємен.

Що вищий індекс та позиція у рейтингу, то більший розрив існує в цій сфері. Україна у ньому знаходиться на 59 місці загалом. Окремо по показникам маємо такі місця: економічна участь та можливості – 37, освіта – 26, здоров’я та виживання – 52, політичні можливості – 83. Тож видно, що маємо працювати найбільше над удосконаленням та покращенням рівності та залученості жінок у політику.

Загалом з аналізу також видно, що значний розрив між чоловіками та жінками існує у сфері економічних можливостей. За підрахунками, якщо його подолання буде рухатися у тому ж темпі, що був у 2006-2020 роках, то знадобиться 257 років, щоби закрити цю прогалину. Це єдина сфера, де прогрес регресував – у 2019 році було 202 роки для подолання розриву.

У всьому світі лише 55% жінок (15-64 років) зайняті на ринку праці, чоловіків – 78%. Крім цього, не існує жодної країни, де чоловіки витрачають стільки ж часу на неоплачувану роботу, як жінки. У країнах, де цей коефіцієнт найнижчий, він все ще становить два до одного.

Ще одна сфера, де подолання гендерних розривів займе багато часу – політичне розширення прав і можливостей. Цьогорічні темпи пришвидшили зміни у цій сфері, але навіть із такою швидкістю знадобиться ще 94,5 роки для його подолання. Це важливий аспект, зокрема, через те, що покращення політичних можливостей для жінок, як правило, сприяє збільшенню кількості жінок на керівних посадах та їхній участі в економічній сфері.

Щодо освітніх можливостей, то для досягнення рівності у цій сфері потрібно близько 12 років. Це стало можливим завдяки швидкому темпу подолання розриву у цій сфері життя в деяких країнах, що розвиваються.

У сфері охорони здоров’я та виживання 48 країн досягли майже рівності, а 71 країна ліквідувала щонайменше 97% розриву.

Загалом зі 153 країн, гендерну рівність практично досягнуто у 40 країнах

Top