Панорама

Жовтень приніс українцям, у тому числі й чернігівцям,  не лише тепло, але й осінній смог. Протягом останнього тижня містяни, які стежать за чистотою повітря в місті за допомогою спеціальних додатків і сайтів, скаржилися на шкідливі для здоров’я людини рівні забруднення.

Відстежити індекс якості повітря можливо у мобільному додатку SaveEcoBot. Згідно якого, наприклад, станом на 12 годину  21 жовтня у місті Чернігові на станції вулиця Івана Мазепи, 4  індекс якості повітря – 160. Що може викликати дискомфорт при диханні, а також дискомфорт у людей із захворюванням серця. 

При цьому показники до 100 вважаються помірним рівнем забруднення повітря, від 100 до 150 — шкідливим для чутливих груп населення (дітей, людей із захворюваннями дихальної та серцево-судинної системи); вище 150 — шкідливим для всіх жителів міста, понад 200 — вкрай шкідливим забрудненням.

Така ситуація спостерігається і в Києві. 20 жовтня активіст Євген Сойкін, який використовує додаток Windy, порівняв рівень забруднення повітря в Києві чадним газом (СО, монооксид вуглецю) з найгіршими районами планети за цим показником.

«Над Україною зараз найвища концентрація CO в світі, порівнювана з промисловими районами Китаю чи Нью-Йоркською агломерацією! Але у нас і близько немає такої концетрації людей і підприємств!Накрило пів-країни від Києва до Харкова, від Вінниці до Маріуполя… Що могло так забруднити повітря в Україні?» — написав активіст. 

Багато користувачів соцмереж  висловлюють припущення, що причиною погіршення ситуації стала традиційна осіння звичка спалювати листя на подвір’ях і стерню на полях. 

Активіст Євген Сойкін, який звернув увагу на забруднення чадним газом, оскаржує цю версію.

«Мова не йде [лише] про забруднення мікрочастинками/пилом. Мова йде про забруднення чадним газом, який не має кольору та запаху. Його поширення фіксується космічними супутниками. Його фіксація не пов’язана з наявністю/відсутністю наземних датчиків».

Синоптик Наталка Діденко виклала свою точку зору з цього приводу:   “Вже тривалий час над Україною переважає антициклональний характер погоди, коли опади малоймовірні, вітер або слабкий, або взагалі штиль. Якщо брати до уваги сезон масового опадання листя, кількості викопаної сухої огудини на городах, підготовки городів та полів до зимового періоду, величезні масштаби паління, на печерному рівні – свідомість багатьох громадян, майже повна відсутність покарання за паління трави, бездіяльність відповідних структур у хоча б регулярних попередженнях та поясненнях, то картина виглядає сумною.

Сухе повітря, слабкий вітер або штиль ще довго визначатимуть погоду в Україні. Вітер може коливатися, щоправда.

Дим навіть від одного невеликого багаття в умовах антициклону та штилю поширюється на величезну територію району і горизонтально, і вертикально”

Медики ж поки рекомендують,  за можливості виїжджати за місто, подалі від трас і районів концентрації шкідливих речовин; пити більше води (два-три літри на добу для дорослих); маски варто використовувати перш за все людям із захворюваннями дихальних шляхів, причому змінювати їх кожні дві години; не відкривати вікна в дні максимального забруднення (або можна завішувати їх вологою тканиною, яку міняти час від часу); утриматися від вживання алкоголю, газованих напоїв, сигарет

Top