Панорама

Два мільярди гривень, які теоретично може коштувати перепис населення в Україні – не така висока ціна за інформацію, що її він може надати, переконаний демограф Олександр Гладун.

Пише видання Радіо Свобода.

Проте аналітик Костянтин Донченко припускає, що деякі представники влади можуть бути не зацікавлені в цьому дослідженні, зокрема, через те, що субвенції на місцях розподіляються згідно з попередніми даними про населення. В будь-якому разі, запевняє голова Комітету виборців Олексій Кошель, перепис населення не матиме впливу на виборчий процес.

Заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ Олександр Гладун вітає постанову уряду щодо перепису населення. Він переконаний, що можливі видатки бюджету цілком посильні для України.

 «Інформація, яка буде отримана внаслідок перепису населення, буде достатньо унікальною і вирішуватиме одразу декілька проблем: по-перше, вона дасть змогу дослідити зміни, які відбулись у країні з 2001 року. По-друге – це база для поточних і точних демографічних розрахунків за міжпереписний період, більш надійна база для складання демографічних прогнозів, які потрібні як органам державної влади, так і для науки. Я думаю, що вони цікаві і населенню», – припускає Гладун.

Гладун уточнює, що результати перепису міститимуть дані про освітній рівень українців, етнічний склад держави, мовну структуру, міграцію та народжуваність. Офіційну дату перепису має оголосити Державна служба статистики.

Експерт аналітичного центру «Бюро економічних та соціальних досліджень» Костянтин Донченко додає, що, окрім значення для стратегічного планування політики держави, перепис матиме і політичне значення.

 «Найстрашніше, що насправді перепис може показати, що в Україні потрібна демографічна реформа, до якої повинні увійти інші реформи як складові. Тому що зараз про це бояться говорити, оскільки до статистичної служби, її цифр існує в суспільстві певна недовіра, а перепис якраз розкриє ці проблеми і покаже, що насправді в нас ситуація може бути ще гіршою. Тому тут виникає питання, чи влада хотітиме показати ці проблеми», – сумнівається аналітик Донченко.

Крім того, Донченко припускає, що у переписі можуть бути не зацікавлені й представники місцевої влади.

 «Зараз деякі субвенції та державна допомога розподіляються відповідно до населення, наприклад, Державний фонд регіонального розвитку зараз – 6,5 мільярдів гривень на Україну. Він розподіляється відповідно до населення. Відповідно, будуть змінені цифри і розподіл цих коштів», – каже Донченко.

Зараз, за офіційними даними Державної служби статистики, на підконтрольній уряду території України проживає 42,3 мільйона осіб. Олександр Гладун зазначає, що офіційна статистика не враховує активну міграцію – зокрема, заробітчан та студентів, які виїжджають на Захід і залишаються там тимчасово або назавжди. Водночас експерт застерігає: падіння чисельності до критичного рівня може мати серйозні наслідки для держави.

За даними, на які посилається Гладун, з 1993 року Україна втратила 10 мільйонів населення, з них два-три – внаслідок окупації Криму та частини Донбасу, а більше від п’яти – через зниження народжуваності

Top