Панорама

Із приходом морозів на Чернігівщину ожеледиця стає основною причиною травматизму людей на свіжому повітрі та збільшення кількості ДТП. Щоб запобігти цьому, комунальні служби ще з осені готують традиційну сольово-піщану суміш для посипання доріг і тротуарів. Однак часто ця суміш приносить більше шкоди, ніж користі: пісок засмічує каналізаційні системи (із часом це призводить до підтоплення міст), а сіль негативно впливає на довкілля – вона накопичується в ґрунті та потрапляє у водойми, що позначається на здоров’ї людей. Крім того, цю агресивну суміш не можна використовувати на мостах, бо вона може роз’їсти необхідні для безпеки споруди деталі. Також сіль шкодить лапам тварин, не кажучи вже про те, що роз’їдає взуття і шини. Саме тому влада Чернігова боїться, що сольова суміш, якою посипають тротуари взимку, може пошкодити нову клінкерну плитку на Алеї героїв, а також гранітні бордюри та об’єкти благоустрою. Щоб запобігти цьому, комунальників просять не використовувати сіль.

Які ж бувають альтернативні речовини для боротьби з ожеледицею? У європейських країнах використовують бішофіт і кам’яну крихту. Бішофіт – це мінерал, великі родовища якого зосереджені в двох областях України – Чернігівській і Полтавській. У бішофіті значно менше агресивних речовин, які негативно впливають на довкілля, навпаки – його часто використовують як добриво для рослин.

Щодо кам’яної крихти, зокрема мармурової та гранітної, то особливою популярністю для боротьби з ожеледицею вона користується у скандинавських країнах. Наприклад, у Норвегії та Швеції мармуровою крихтою посипають центральні вулиці міст, а гранітною – траси та околиці. Основні її переваги: висока міцність та екологічність, адже до її складу не входять агресивні речовини. Крім того, кам’яна крихта ефективна навіть у сильні морози і не псує ні дорожнє покриття, ні взуття пішоходів. Вартість мармурової та гранітної крихти досить висока, однак, коли сніг сходить і дороги висихають, її збирають, щоб використати наступної зими.

В українських реаліях ефективною від ожеледиці є і суміш технічного поташу (вуглекислий калій, який використовується в будівництві, хімічній, скляній та електровакуумній промисловості) і грубого землистого піску в співвідношенні 9:1

Top