Панорама

CИСТЕМА БЕЗОПЛАТНОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ ДІЄ В СТРУКТУРІ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ ВЖЕ КІЛЬКА РОКІВ, АЛЕ ДОСІ ПРО ЦЮ МОЖЛИВІСТЬ МАЛО ХТО ЗНАЄ. ЧАСТО, ОПИНЯЮЧИСЬ У СКЛАДНІЙ ЖИТТЄВІЙ СИТУАЦІЇ, ЛЮДИ ПОКЛАДАЮТЬСЯ НА «САРАФАННЕ РАДІО» ЧИ САМОТУЖКИ ШУКАЮТЬ ПРАВНИКІВ, ЯКІ БЕЗОПЛАТНО НАДАЮТЬ ПОСЛУГИ.

«За порадою знайомих прийшли до офісу в центрі Чернігова, неподалік Красної площі, де нібито безкоштовно приймає юрист. На першому поверсі дійсно є нотаріальна контора. А от кабінет «безкоштовного» юриста був зачинений. Прочекавши годину, так і пішли ні з чим», – ділиться чернігівка Антоніна Карпенко.

«Кілька разів приходили в офіс приватного юриста, що надавав безоплатні консультації. Першого разу була така черга, що не втовпитися. Удруге було зачинено, але на дверях був контактний номер телефону – стаціонарний. Із мобільного не змогли додзвонитися. Справу хотіли вирішити якнайшвидше, тож пішли на платну консультацію до іншого юриста», – розповідає Катерина Федоровська.

Насправді отримати безоплатну правову допомогу цілком реально. Вона гарантується державою і повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел. Система надання безоплатної правової допомоги в Україні – це мережа із 551 точкою доступу до правових послуг: 23 регіональні, 96 місцевих центрів із надання безоплатної вторинної правової допомоги і 432 бюро правової допомоги в усіх регіонах країни, а також Координаційний центр із надання правової допомоги. Працює це на двох взаємопов’язаних рівнях: безоплатна первинна правова допомога (БППД) і безоплатна вторинна правова допомога (БВПД).

Первинна безоплатна правова допомога – це переважно отримання правових консультацій із питань, із якими звертається особа. Нормативно до безоплатної первинної правової допомоги належать такі види правових послуг:  надання правової інформації; надання консультацій і роз’яснень із правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги і медіації.

Важливо, що право на безоплатну первинну правову допомогу мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України – громадяни України, іноземці та особи без громадянства, у тому числі біженці чи особи, що потребують додаткового захисту, які на законних підставах перебувають на території України. Маєте запитання правового характеру і досі не знайшли на нього відповіді? Тоді вам сюди! Проте є важливий нюанс: безоплатну правову допомогу не можна отримати з питань комерційної та підприємницької діяльності, а також не надається така допомога юридичним особам. Також юристи при вашому зверненні не мають права вимагати чи отримувати кошти за свої послуги. Така робота оплачується державою.

ХТО Й КОЛИ МОЖЕ ПРЕТЕНДУВАТИ НА ВТОРИННУ ПРАВОВУ ДОПОМОГУ?

За законом, безоплатна вторинна правова допомога покликана підтримувати рівні можливості для доступу всіх до правосуддя. Забезпечується це на практиці в захисті й представництві особи в суді виключно адвокатами (це нинішня вимога законодавця), а також складанні документів процесуального характеру.

На відміну від первинної допомоги, такі правові послуги можуть отримати лише визначені категорії осіб. Крім того, тут слід мати відповідні документи, що підтверджують такий статус. Вичерпний перелік прописаний у ст.14 закону «Про безоплатну правову допомогу».

По-перше, це стосується соціально вразливих груп населення: малозабезпечених, пенсіонерів, інвалідів, малолітніх і неповнолітніх, ветеранів війни та учасників АТО, внутрішньо переміщених осіб, біженців, недієздатних та осіб з обмеженою дієздатністю і тих, стосовно яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку та реабілітованих відповідно до законодавства.

По-друге, закон передбачає обставини, які дають право на безоплатного адвоката в адміністративному чи кримінальному провадженні. Наприклад, вашого знайомого затримали на вулиці за порушення громадського порядку. Тоді у відділення поліції за викликом від місцевого регіонального центру правової допомоги прибуде адвокат. Це вимога законодавця. Якщо згодом порадите йому свого, за бажанням від безоплатного надалі можна буде відмовитися. Ми часто бачимо подібне в американських фільмах, але норми про право на адвоката за рахунок держави при арешті віднедавна є і в українському законодавстві.

По-третє, на початку січня ц. р. набув чинності закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким теж було розширено доступ до безоплатної вторинної правової допомоги. Тепер на таку допомогу мають право й ті особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. Просто порадьте зателефонувати до найближчого центру надання безоплатної правової допомоги.

Хто надає безоплатну вторинну правову допомогу в цьому випадку? Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги за зверненням особи та адвокати, включені до відповідного реєстру. Важливо, що адвокати тут не є штатними працівниками центрів. Вони лише співпрацюють із ними на постійній основі за контрактом чи договором, пройшовши відповідний відбір координаційного центру.

На початок лютого 2018 року, за інформацією Міністерства юстиції, до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, було включено 1001 адвоката.

По правову допомогу можна звернутися до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Чернігівській області за адресою: м. Чернігів, вул. П’ятницька, 39, оф. 711. У штаті регіонального центру 75 працівників і 85 адвокатів, які працюють на умовах контракту. На їх утримання цього року держава виділила шість мільйонів гривень.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.

Цього року по юридичну допомогу до регіональних центрів із надання безоплатної вторинної правової допомоги вже звернулося близько 8 тисяч мешканців Чернігівщини

Top