Панорама

18 СЕРПНЯ У СВІТІ ВІДЗНАЧАВСЯ ДЕНЬ БЕЗПРИТУЛЬНИХ ТВАРИН, ЯКИЙ ЗАПРОВАДИЛИ В 1992 РОЦІ. РЕГУЛЮВАННЯ ЧИСЕЛЬНОСТІ БЕЗПРИТУЛЬНИХ ТВАРИН Є ОДНІЄЮ З НАЙГОСТРІШИХ ПРОБЛЕМ СУЧАСНИХ МІСТ. У ЧЕРНІГОВІ ЇЇ НАМАГАЛИСЯ ВИРІШИТИ БАГАТО РОКІВ, І ЗОВСІМ НЕДАВНО ЦЕ ТАКИ ВДАЛОСЯ ЗРОБИТИ – У МІСТІ ЗАПРАЦЮВАВ ПУНКТ ТИМЧАСОВОГО ТРИМАННЯ ТВАРИН.

«Відтепер усі чернігівські безпритульні тварини реєструються в міжнародній базі, – розповідає адміністраторка пункту Елеонора Муркіна-Кустенко. – Кожна тварина, що до нас потрапляє, реєструється і отримує індивідуальний ID-номер, до вуха їй прикріпляється бирка. У спеціальній базі ми зберігаємо всю інформацію про кожну тварину: її фото, дані про вакцинацію, хвороби тощо. Поки що в Україні мало подібних пунктів. Чернігівський розрахований на 183 тварини. Працюють у пункті 11 осіб: зовсім недавно у нас з’явився ловець тварин – тендітна дівчина Олександра. Проте дуже гостро постає проблема транспорту, бо свого автомобіля, яким би ми могли перевозити тварин, у нас немає. Уявіть ситуацію: нам телефонують із терміновим проханням забрати серед міста проблемного собаку. Наш ловець біжить на тролейбус, поки доїде в центр… Але ж собака не чекає нас на місці! Навіть коли вдається його відловити, ми в екстреному режимі обдзвонюємо всіх знайомих волонтерів, які своєю автівкою можуть привезти цю тварину в пункт. Хтось на роботі, хтось має невідкладні справи… Одним словом, без транспорту нам дуже незручно».

Власним автомобілем дуже часто перевозить тварин волонтерка Світлана Пушкова. Жінка зізнається: марно чистити автівку від шерсті, адже мало не щодня вона буває в пункті. Вона знає всіх тварин, адже більшість із них допомагала рятувати.

«Волонтери, які опікуються тваринами, часто бачать те, чого не помічають звичайні люди, – говорить Світлана. – Часто хочеться не звертати увагу на всю цю людську жорстокість до тварин, але ти просто не можеш пройти повз і не допомогти. Недавно в нашої Елеонори був такий випадок: вона йшла на день народження, звісно ж, «при параді», із зачіскою. Проходила повз сміттєвий контейнер і почула тихий писк. Зрозуміла, що серед сміття є щось живе. Отож зняла підбори й буквально пірнула в той контейнер. Дістала з дна міцно зав’язаний поліетиленовий пакет – у ньому задихалися новонароджені кошенята. Звісно ж, у гості вона так і не дійшла – повернулася додому виходжувати малечу. Так само і я не можу пройти повз, коли бачу, що хтось знущається над твариною, або вона потребує моєї допомоги».

Часто до пункту тимчасового тримання тварин люди просто підкидають собак чи котів, які чомусь їм стали непотрібними. Однак працівники наголошують: у них не притулок. У пункті тварини перебувають тимчасово: їх відловлюють, проводять вакцинацію, лікують, стерилізують, годують і відпускають.

І «ДВІРТЕР’ЄРИ», І ПОРОДИСТІ СОБАКИ

Більшість тварин у пункті має непросту долю, вони постраждали від тих, кого любили найбільше, – від своїх господарів.

«Є просто кричущі випадки жорстокого поводження з тваринами, у які важко повірити, – зітхає Елеонора, яка знайомить нас зі своїми підопічними. – Господарі доводять собак до жахливого виснаження, травмують їх, просто кидають напризволяще».

«Дивишся в очі такому собаці – і самій хочеться плакати, – каже Світлана. – Але, навіть переживши таку жорстокість, тварини тягнуться до людей, просять уваги, ласки, просто вистрибують із вольєрів, ніби благаючи: «Забери мене додому».

Важко повірити, але в пункт потрапляють не лише безпритульні собаки, які в народі називають «двіртер’єрами», а й породисті, яких люди купують за великі кошти, – алабаї, лайки, лабрадори… Привозять сюди й тварин, які вражають людей своєю впертістю і прагненням до життя.

Усі світлини зі сторінки Пункту тимчасової перетримки тварин у Фейсбук

«Наш пес Аш – просто унікальний приклад боротьби за життя, – продовжує розповідь Нора. – Його знайшли в болоті, де з переламаним тазом і лапами він провів кілька діб. Скоріше за все, його збила машина. Це просто неймовірно, як він хоче жити! Знайшли його під Черніговом комунальники, пожаліли і привезли до нас. Ашу зробили дві операції, зараз він уже починає ходити. Хочу зазначити, що пес не проявив ні краплі агресії, хоча йому було дуже боляче і страшно. Він і зараз так тягнеться до людей».

Волонтери пункту до своїх підопічних ставляться, як до дітей.

«Оце наш «малюк» Титан, він іще цуценя, – показує Нора великого пса, що може покласти лапи їй на плечі. – Титан дуже ласкавий і шукає люблячу сім’ю».

Тварин волонтери вчать не лише знову довіряти людям, а й «посміхатися» і навіть… танцювати. Головний «танцюрист» у пункті – амстаф Арчі, якого забрали просто з центру Чернігова – за три тижні господарі не шукали свого колишнього улюбленця. За командою Нори Арчі починає услід за нею «танцювати» у вольєрі. А от собаку Булку волонтери врятували самотужки: вона потрапила в триметровий котлован на будівництві й загрузла в ньому на кілька діб. Волонтерів викликали рятувальники, які не могли витягти тварину. А ось дівчата, ризикуючи життям, кинулися і витягли.

У пункті, окрім звичайних вольєрів, є ізолятор для хворих собак на карантині. Також є ветеринарна клініка, де за необхідності проводять операції та лікують тварин.

Рідко, але приймають і кицьок – просто не можуть відмовити в допомозі тваринам у важкому стані

НАЙГОСТРІША ПОТРЕБА – У МИЙНИХ ЗАСОБАХ

Ділянку під розміщення пункту було виділено ще в 2011 році, однак лише в 2016-му справа зрушила з місця, а 3 липня цього року пункт тимчасового тримання тварин відчинив свої двері. Цього дня був підписаний договір про співпрацю між громадською організацією «Крок до тварин» з Управлінням ЖКХ Чернігівської міської ради. Керує пунктом Тетяна Діденко, яка багато років боролася за його створення.

«Дуже вдячна всім нашим працівникам і волонтерам, які часто поступаються власними інтересами заради допомоги тваринам, – говорить Тетяна. – Для міста відкриття такого пункту – це абсолютно новий досвід. Поки що фінансування міської влади нам вистачає, однак відчувається брак тих же мийних засобів, дезінфекторів, рукавичок, одноразових пелюшок… Усе це часто доводиться докуповувати за власні кошти».

За перший місяць роботи пункт тимчасового тримання тварин уже прийняв 134 собаки і 25 котів. Однак попереду ще дуже багато роботи, тому волонтери наперед раді будь-якій допомозі та підтримці

Top