Панорама

ІЗ ТРАВНЯ ЦЬОГО РОКУ НАБУВАЄ ЧИННОСТІ НОВИЙ ЗАКОН, ЗГІДНО З ЯКИМ УСТАНОВЛЯТЬ АБОНПЛАТУ ЗА КОМУНАЛКУ ТА ЗА КОЖЕН ДЕНЬ ПРОСТРОЧЕННЯ БУДУТЬ НАРАХОВУВАТИ ПЕНЮ. У ТАКИЙ СПОСІБ ЧИНОВНИКИ ХОЧУТЬ УНЕМОЖЛИВИТИ ЗАБОРГОВАНІСТЬ НАСЕЛЕННЯ. РОЗМІР ПЕНІ СКЛАДЕ 0,01% БОРГУ ЗА ДЕНЬ. НАРАХОВУВАТИМЕТЬСЯ ВОНА ТИМ, ХТО БУДЕ ОПЛАЧУВАТИ РАХУНКИ ПІЗНІШЕ 20 ЧИСЛА КОЖНОГО МІСЯЦЯ.

Закон «Про житлово-комунальні послуги» ухвалили ще торік, але вступає в дію він у травні 2019-го. Спочатку передбачалося, що вже з 1 січня українці житимуть за новими правилами. Однак улітку Верховна Рада це рішення переглянула. Офіційна причина – у документі за відсутність лічильників пропонують штрафувати постачальників. Оскільки лічильники встановити не встигнуть до початку наступного року, закон відтермінували.

ЩО ЗМІНИТЬ НОВИЙ ЗАКОН:

доведеться платити пеню за прострочення платежів;

введуть абонплату за комуналку;

зобов’яжуть впускати до квартири комунальників;

дозволять відключати комунальні послуги за борги;

комунальники платитимуть штрафи за відключення послуги без причини.

Не пізніше, ніж через півроку після вступу закону в дію, українці повинні вибрати постачальника комунальних послуг і модель роботи. Загалом існують три моделі:

кожен укладає договір сам;

один управитель укладає договір від імені всіх мешканців;

ОСББ укладає угоду від імені всіх мешканців.

ЯК І КОЛИ НАРАХОВУВАТИМУТЬ ПЕНЮ

Починаючи з 20 травня, українці, які платять за комуналку із запізненням, платитимуть штрафи. Розмір пені – 0,01% боргу.

Наприклад, якщо сім’я платить у середньому 1500 грн за комуналку за місяць і прострочила платіж на 90 днів, сума боргу збільшиться приблизно на 27 грн. До речі, у першій редакції закону штрафи були вдесятеро більші, але до другого читання суми врізали. У майбутньому розмір пені можуть переглянути.

Одна з причин, через яку розмір пені скоротили, негативна реакція населення. Щоб не загострювати ситуацію, парламентарії пішли на поступки.

Кабінет Міністрів розробив документ, який установить максимальний розмір абонентської плати. Він буде визначатися за формулою:

мінімальна зарплата × 2,58 × коефіцієнт витрати

Коефіцієнт витрати: гаряча вода і тепло – 0,004; холодна вода – 0,0035; вивезення сміття – 0,0015.

Отже, у 2019 році максимальна абонплата на тепло, гарячу воду становитиме 43 грн, на холодну воду – 37,6 грн і на вивезення сміття – 16,1 грн.

Із ростом мінімальної заробітної плати будуть збільшуватися і максимальні розміри абонентської плати. Водночас, як і зараз, окремо потрібно буде платити за послугу як товар. Але навіть якщо зовсім не користуватися комунальною послугою, абонентську плату доведеться оплачувати в будь-якому випадку.

Плата за абонентське обслуговування – платіж, який споживач платить виконавцю комунальної послуги з індивідуального договору про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку. Зібрані гроші спрямують на витрати з укладання договорів, розподіл послуги, обслуговування лічильників

Top