Панорама

ЗМІНИ ДО ПОРЯДКУ НАРАХУВАННЯ ЖИТЛОВИХ СУБСИДІЙ БУЛИ ПРИЙНЯТІ ЩЕ В ТРАВНІ ЦЬОГО РОКУ. ІЗ ТОГО ЧАСУ БУЛО ВПРОВАДЖЕНО НИЗКУ НОВАЦІЙ, ЗОКРЕМА ЗАПРАЦЮВАВ РЕЄСТР ОДЕРЖУВАЧІВ СУБСИДІЙ, ДЕ МОЖНА, НАПИСАВШИ АДРЕСУ, ОНЛАЙН ПОДИВИТИСЯ ПРО ПРИЗНАЧЕННЯ СУБСИДІЇ, ЇЇ РОЗМІР І ТЕ, ХТО ЇЇ ОТРИМУЄ. КРІМ ТОГО, БУЛО ПІДВИЩЕНО РІВЕНЬ МІНІМАЛЬНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ, А ОТЖЕ, І ДОХОДИ НАСЕЛЕННЯ. УСЕ ЦЕ ВПЛИВАЄ НА СУБСИДІЇ, ЯКІ НАРАХОВУВАТИМУТЬСЯ ПІД ЧАС ЦЬОГОРІЧНОГО ОПАЛЮВАЛЬНОГО СЕЗОНУ.

На нарахування субсидій зокрема вливають такі фактори: кількість зареєстрованих у домогосподарстві осіб, сума доходів домогосподарства, вартість комунальних послуг.

«Якщо подивитися на кількість отримувачів субсидій, то у вересні минулого року на Чернігівщині налічувалося 254,4 тисячі домогосподарств, – розповідає директор Департаменту соціального захисту населення Чернігівської облдержадміністрації Олег Русін. – У вересні 2018 року в області було 136,3 тисячі домогосподарств, які отримували субсидію. При такому суттєвому (40%) зменшенні отримувачів субсидій у грошовому еквіваленті сума менша лише на 282 мільйони гривень. Для порівняння: у 2017 році організаціям-надавачам послуг було перераховано 1,5 мільярда гривень, а цього року на програму субсидій передбачено приблизно 1,2 мільярда».

ІЗ 1 ЖОВТНЯ МАЙЖЕ НА 50% ПОМЕНШАЛО СУБСИДІАНТІВ

Це, наприклад, непрацюючі, ті, хто має дохід менше мінімального, а також ті, хто працює на приватних підприємців та оформлені на півставки. Також субсидії не передбачені для тих, хто має автівку віком «молодше» 5 років, квартиру площею 120 кв. м чи будинок 200 кв. м. Субсидію не дадуть людям, які здійснили покупку на суму від 50 тис. грн (виняток зроблено для витрат, пов’язаних із лікуванням) або отримали майно на таку суму, у тому числі і в спадок.

Однак людина, яка зробила велике придбання, наприклад, квартиру, але за всіма іншими параметрами відповідає вимогам для отримання субсидії, може звернутися до спеціальної комісії, яка вирішує, призначати субсидію чи відмовити.

Наприклад, молода сім’я купила в кредит квартиру, і це єдине їхнє житло. У такому випадку субсидія може бути призначена, але на комісії, в індивідуальному порядку.

І акт обстеження умов проживання в домогосподарстві – обов’язковий документ для розгляду такої справи на комісії. Соціальний інспектор виїжджатиме на місце, робитиме перевірку, заноситиме все в акт, і на підставі цього акта комісія ухвалюватиме рішення.

Раніше таких майнових обмежень не було, а субсидія призначалася залежно від доходу сім’ї в межах соціальних норм на житлоплощу. Тепер ці норми теж скоротили. Наприклад, якщо раніше субсидія надавалася на житлоплощу до 62,5 кв. м для домогосподарств з однієї особи, то тепер тільки на 48,87 кв. м. Також відтепер площа житла, на яку поширюється субсидія понад соціальну норму, розраховану для конкретного домогосподарства, не може перевищувати 30 відсотків. Наприклад, самотній пенсіонер живе в приватному будинку площею 100 кв. м. На одну людину соціальна норма житла для призначення субсидії на газ становить 13,65 кв. м плюс 35,22 кв. м на домогосподарство. Тобто в сумі — 48,87 кв. м. До цієї площі додається ще 30%, і виходить, що субсидію цьому пенсіонеру призначать тільки на 65,5 кв. м житла, а за решту 34,5 кв. м він буде платити за повним газовим тарифом. З урахуванням можливого под о р о ж ч а н н я сума вийде чимала.

Крім того, у середньому на 20–30% стали менші субсидовані норми витрати газу, води, електроенергії. Тож у результаті зміни порядку надання субсидій уряд розраховує істотно скоротити витрати держбюджету на підтримку населення.

Цього року українцям уже видали в два рази менше субсидій, ніж у минулому. У період від січня до липня 2018 року виплати отримали близько 2,6 млн українських сімей, що на 50% менше, ніж було за аналогічний період у 2017 році. До того ж, якщо в минулому році середній розмір субсидії становив 300 грн, то нині він зменшився до 200 грн.

МОЖУТЬ ПРИЗНАЧИТИ ТИМ, ХТО НА НЕЇ НЕ МОЖЕ ПРЕТЕНДУВАТИ

За різними оцінками, унаслідок нових правил знижку в Україні не зможе отримувати кожна п’ята сім’я, яка ще минулого року оплачувала тепло із субсидією. При цьому подати заяву на субсидію мають право всі.

Якщо, наприклад, у квартирі площею 120 кв. м живуть двоє пенсіонерів і в них немає інших доходів, служба соціального захисту повинна прислати комісію, яка досліджує умови життя. Спеціальним рішенням чиновники можуть дати субсидію навіть тим, хто офіційно на неї не може претендувати.

У відділах субсидій збільшення звернень очікують якраз із початком опалювального сезону. Тим, кому відмовили в субсидії на літній період, на зимовий по неї треба звернутися особисто.

« О с о б а м , яким субсидія була призначена за фактичним місцем п р о ж и в а н н я, субсидія призначалася автоматично. Зараз їм необхідно звернутися до соціальних служб і надати підтверджувальні документи», – пояснює начальник відділу субсидій Деснянської райради Чернігова Ірина Титоренко.

Отож, якщо у вас змінилася кількість членів сім’ї або ви придбали автівку, якій 5 і менше років, або здійснили разову покупку на 50 тисяч гривень і більше, або придбали житло, то про це обов’язково слід повідомити в соціальні служби. Адже субсидію нарахують, а після перевірки її доведеться повертати.

Є 5 категорій громадян, яким для отримання субсидій під час опалювального сезону обов’язково треба прийти в органи соціального захисту:

Ø внутрішньо переміщені особи;

Ø особи, які є орендарями житла;

Ø особи, які зареєстровані в житлових приміщеннях, але фактично там не проживають;

Ø особи, члени сімей яких не зареєстровані за адресою домогосподарства;

Ø ті, у кого доходи в період, у який розраховується субсидія, менші за мінімальну зарплату, але вони не сплатили єдиного соціального внеску.

БЕЗРОБІТНІ МАЮТЬ ПРАВО, АЛЕ…

Таке право настає, якщо вони сплатили єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – це 22% від мінімальної зарплати, тобто 819 гривень на місяць. Людина має сплатити такий внесок за три місяці, а це 2457 гривень. Лише після цього вона може претендувати на субсидію.

Щоб сплатити ЄСВ, треба звернутися до Державної фіскальної служби. Там необхідно укласти договір про добровільну сплату ЄСВ. Але тут є важливий момент – якщо безробітний одержувач субсидії припинить сплату щомісячних внесків ЄСВ, то йому доведеться повернути повну суму отриманих субсидій.

Без субсидій можуть залишитися і сім’ї українців, які перебувають за кордоном понад два місяці, але не сплачують ЄСВ.

«Якщо людина проживає більше 60 днів за кордоном і при цьому не платить єдиний соціальний внесок, податок на доходи фізичних осіб в Україні, то такій сім’ї може бути відмовлено в призначенні субсидії», – повідомив міністр соціальної політики Андрій Рева.

Він пояснив це тим, що такі люди здебільшого живуть і працюють за кордоном: «Логічно припустити, що вони надають певну матеріальну допомогу іншим членам домогосподарства».

Водночас право на субсидії зберігається за тими, хто перебуває за кордоном із метою навчання, лікування або як турист. Без субсидій можуть залишитися і ті, хто має борг за сплату комунальних послуг. Наприклад, субсидії на жодну послугу не нарахують, якщо сума боргу до «Чернігівгазу» перевищує 340 гривень

Top